Reklama

Ładowanie...

Wprowadzenie

Wprowadzenie

14.10.2013
Czyta się kilka minut
Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia: Szanowni Państwo!
Na okładce: statuetka „Angelusa” autorstwa Ewy Rossano Fot. Mirosław Koch
W

Wrocław już po raz ósmy przyznaje Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Czynimy to z nieukrywaną dumą i radością, jako że jest to najważniejsza nagroda w dziedzinie prozy dla pisarzy Europy Środkowej. Nagroda dedykowana autorom podejmującym w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności i pogłębiające wiedzę o świecie innych kultur.
W tym roku, wśród siedmiu nominowanych tytułów, aż cztery reprezentują polską literaturę. Czy oznacza to, że tegoroczna Nagroda trafi po raz pierwszy w polskie ręce, okaże się już wkrótce.
Dla przypomnienia pozwolę sobie wymienić laureatów poprzednich edycji. Są nimi: Miljenko Jergović, Swietłana Aleksijewicz, György Spiró, Josef Škvorecký, Péter Esterházy, Martin Pollack, Jurij Andruchowycz.
Mam nadzieję, że Nagroda przyczynia się do tego, że słysząc słowo ,,Angelus”, czytelnicy nie tylko chętniej sięgną po kojarzony z nim tytuł, ale też skojarzą go z Wrocławiem. A doświadczenie pokazuje, że w przypadku Angelusa mamy do czynienia z odbiorcami bardzo wymagającymi.
Ambicją Wrocławia jest stać się rozpoznawanym w Europie centrum kulturalnym. Zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 jest dowodem na to, że jesteśmy na dobrej drodze.
Pozostaje mi życzyć wszystkim wielu przyjemności z obcowania z literaturą i wyrazić nadzieję, że kultura jest najlepszą odpowiedzią na współczesne poszukiwanie „wrocławskości”. W tym właśnie upatruję sukcesu nie tylko projektu „Europejska Stolica Kultury 2016”, ale przede wszystkim projektu, który nazywa się „Wrocław”. Chciałbym, żeby swoje miejsce znaleźli tu miłośnicy dobrej książki.
Zapraszam do Wrocławia 19 października na uroczystą galę wręczenia Angelusa w Teatrze Muzycznym Capitol. Uroczystość będzie miała dla mnie szczególny charakter, ponieważ we wrześniu, po dwuletniej przebudowie, otworzył swe podwoje odrestaurowany z niezwykłą pieczołowitością teatr z najpiękniejszym w Polsce modernistycznym wnętrzem.

"ANGELUS" - dodatek do "Tygodnika Powszechnego" nr 42
Redakcja: ANNA GOC, MARCIN ŻYŁA

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]