Reklama

Wprowadzenie

Wprowadzenie

24.05.2013
Czyta się kilka minut
Zapytany przed laty o najważniejszą cechę swego pisarstwa, Italo Calvino odpowiedział, że interesuje go przede wszystkim zmiana (stylu, gatunku, bohatera, ale też sposobu myślenia autora i czytelnika),...
.

...dlatego każda jego nowa książka różni się od poprzedniej.

Układając co rok program Festiwalu Conrada, snując kolejną festiwalową opowieść, mamy w pamięci słowa włoskiego prozaika.
Szukamy nowych tematów, zapraszamy nowych pisarzy, wymyślamy nowe formy dyskusji i lektury. Jane Yolen powiada, że literatura jest wywołującą pozytywne efekty chorobą przenoszoną drogą tekstową. Odmieniając program i formułę Festiwalu, pragniemy przekazać literackiego bakcyla tym, którzy jeszcze się nim nie zarazili, by powiększyć wspólnotę czytających. Poza tym razem z Państwem – podczas spotkań autorskich, dyskusji, spektakli, pokazów filmowych i wystaw – chcemy się dowiedzieć czegoś nowego o literaturze... czyli o świecie, czyli o sobie i innych.
Przewodnim tematem tegorocznej edycji jest literatura jako medium – jako pośrednik między światem a nami (czasem między różnymi światami); środek, za pomocą którego wyrażamy nasze poglądy, pragnienia i uczucia; narzędzie, dzięki któremu opowieści mogą cyrkulować w kulturze, oddziałując na jednostki i społeczeństwa, zmieniając ich sposób myślenia, a także wchodząc w związki z innymi sztukami.
O tym m.in. będziemy rozmawiać z zaproszonymi gośćmi. Już dziś zapraszamy Państwa do udziału w kolejnej odsłonie tej niekończącej się, choć co rok innej, Conradowskiej debacie.
GRZEGORZ JANKOWICZ
DYREKTOR WYKONAWCZY FESTIWALU CONRADA

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]