Reklama

Wolność to także zobowiązanie

Wolność to także zobowiązanie

01.06.2014
Czyta się kilka minut
Tegoroczna Konferencja Krakowska w sposób szczególny wpisuje się w obchody Święta Wolności i 25-lecia przemian ustrojowych w Polsce.
Okładka dodatku zapowiadającego VII Konferencję Krakowską
M

Możemy być dumni z tego, co udało nam się osiągnąć w ciągu ostatnich 25 lat. Nie sposób jednak nie zadać sobie pytania: w jaki sposób wykorzystać owoce transformacji ustrojowej, żeby zapewniły nam dalszy rozwój?
Podczas Konferencji Krakowskiej porozmawiamy o wolności. Czy jej nadmiar nie ogranicza wspólnotowości? Czy potrafimy właściwie z niej korzystać? Wolność jest wielkim darem, ale także odpowiedzialnością, zobowiązaniem do poszanowania innych, solidarności i dbania o wspólne dobro.
W Krakowie nie może także zabraknąć rozważań o przyszłości regionów, Polski i Unii Europejskiej. Mam świadomość, że w obliczu kryzysu politycznego i ekonomicznego idea solidarności europejskiej niejednokrotnie przegrywa z narodowymi egoizmami. Dlatego to właśnie my, Polacy, musimy w szczególny sposób przypominać Europie o potrzebie solidarności – także ze wschodnimi sąsiadami Unii.
Stoimy przed ważnym wyzwaniem – zaplanowaniem polityki rozwoju po roku 2020, kiedy należy spodziewać się istotnych zmian w polityce spójności i ograniczenia funduszy strukturalnych.
Sposobem na zbudowanie silnej regionalnej gospodarki jest z pewnością specjalizacja regionów w tych dziedzinach, które są zbieżne z ich zasobami i potencjałem. Warto przypomnieć, że to właśnie Małopolska – jako pierwsze województwo w kraju – określiła swoją inteligentną specjalizację. Jestem pewien, że opracowane w Krakowie scenariusze wniosą interesujące wątki w polską myśl strategiczną.

Dodatek przygotowany we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego

Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]