Reklama

Nowe szanse w czasach niepewności

Nowe szanse w czasach niepewności

08.06.2015
Czyta się kilka minut
Czy można zaprojektować przyszłość gospodarczą? Jak pozostać „zieloną wyspą” w Europie? Czy kryzysy w UE i w jej otoczeniu mogą być szansą dla polskiej gospodarki?
Okładka dodatku: VIII Konferencja Krakowska. Na zdjęciu: Europoseł Jan Olbrycht, senator Janusz Sepioł, minister Olgierd Dziekoński, marszałek Marek Sowa podczas VII Konferencji Krakowskiej, 2014 r. Fot. UMWM
J

Jak budować trwały rozwój w warunkach niepewności? Czy Polska jest przygotowana na gwałtowną falę imigracji? To tylko niektóre pytania, które będą postawione podczas VIII Konferencji Krakowskiej. Do dyskusji prowokuje temat tegorocznego spotkania: „Świat współpracy – świat konfrontacji”.
W świetle wydarzeń, jakie obserwujemy na scenie politycznej, odczucie niepewności coraz bardziej się pogłębia. Konflikty militarne, los strefy euro, którą może opuścić Grecja, brytyjskie referendum na temat dalszej obecności tego kraju w Unii, coraz bardziej palący problem imigracji, przed którym stoi Europa – każda z tych spraw może prowadzić do konfrontacji. Niektóre z tych zagrożeń możemy zmienić w szanse. Kryzysy w UE mogą dać impuls dla pobudzenia polskiej gospodarki. Na przykład rosyjskie embargo na unijne produkty żywnościowe, które miało osłabić producentów rolnych, skłoniło naszych rolników do znalezienia nowych rynków zbytu dla swoich towarów. Również odpowiednia polityka imigracyjna może dobrze wpłynąć na rynek pracy, a uczelniom pomóc w zdobywaniu studentów zagranicznych.
Cieszę się, że zaproszenie do udziału w debacie w ramach VIII Konferencji Krakowskiej przyjęli, podobnie jak w latach ubiegłych, uznani naukowcy, ekonomiści, samorządowcy, politycy. Wierzę, że wnioski formułowane w Krakowie pozwolą nam spoglądać w przyszłość z mniejszą niepewnością. Zapraszam serdecznie do udziału w tym wydarzeniu. ©

MAREK SOWA, marszałek Województwa Małopolskiego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]