Reklama

Wojciech Jagielski: republika zawiedzionych nadziei

Wojciech Jagielski: republika zawiedzionych nadziei

08.05.2019
Czyta się kilka minut
25 lat po końcu apartheidu w Republice Południowej Afryki trwają wybory. Dawna partia Nelsona Mandeli jest dziś u władzy. Uwikłana jest w skandale i korupcję. Co się stało z marzeniem o Ludzie Tęczy? Opowiada Wojciech Jagielski, jeden z najwybitniejszych europejskich reporterów i pisarz, który ćwierć wieku temu relacjonował wydarzenia w RPA. A także: co jeszcze słychać w świecie?
Przed wyborami w RPA, Johannesburg, maj 2019 r. / fot. AP / Associated Press / East News
Przed wyborami w RPA, Johannesburg, maj 2019 r. / fot. AP / Associated Press / East News

Posłuchaj

O

Ogromna większość mieszkańców Południowej Afryki jest transformacją gorzko rozczarowana - mówi Wojciech Jagielski w najnowszym odcinku Podkastu Powszechnego wspominając, że przejęcie władzy przez Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli było jednym z najważniejszych wydarzeń, jakich miał okazję być świadkiem jako dziennikarz. - Mało kto z nas, dziennikarzy ze świata, nastawiał się, że będziemy opisywali historię z happy endem, raczej spodziewaliśmy się, że pierwsze wybory, które miały pogrzebać apartheid, zostaną w ostatniej chwili zerwane. Jeszcze na parę dni przed ogłoszoną datą wyborów na przedmieściach Johannesburga trwała regularna wojna domowa z użyciem karabinów.

8 maja 2019 r. Południowoafrykańczycy głosują w kolejnych wyborach. Rządzący od 1994 r. Afrykański Kongres Narodowy mierzy się z oskarżeniami o korupcję, problemami ekonomicznymi, bezrobociem i wielkimi nierównościami społecznymi. Wzięcia udziału w wyborach odmawia wielu młodych ludzi z pokolenia, które wyrosło w czasach wolności. 

Jaka przyszłość czeka Południową Afrykę, która miała stać się wzorem dla kontynentu, Ludem Tęczy?

W odcinku także: co jeszcze słychać w świecie, a co umyka naszej uwadze?

CZYTAJ TAKŻE:

W odcinku wykorzystano nagranie archiwalne dostępne na kanale youtube.com/iconic

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie.

Słuchaj w: Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts | Lecton | RSS

O najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński i Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Strona świata Wojciecha Jagielskiego: gdzie najważniejsze wydarzenia przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych korespondentów wojennych. Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o pasji, podróży i robieniu dobra | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter