Reklama

Wizja tęczy: pokój i sprawiedliwość

Wizja tęczy: pokój i sprawiedliwość

02.12.2013
Czyta się kilka minut
Papież wysłał do nas list. Czytamy z radością, że się do nas odezwał. Do świeckich w mało znanej Polsce.
C

Czołówka dokumentu jest niestety wzięta z nienajlepszej tradycji. Formalnie list jest skierowany do hierarchów, do kleru, do „osób konsekrowanych” (czyli zakonników i członków instytutów świeckich) – na samym końcu nie zapomina jednak o nas – świeckich, czyli podstawie opisanej wyżej piramidy.
Czołówka adresatów jednak niezupełnie pasuje do tekstu. Papież Franciszek myśląc i pisząc po swojemu, raczej nie dzieli Kościoła na te czy inne stany. Mówi o Ludzie Bożym w drodze, czerpiąc wprost z wizji soborowej (tak jest w Konstytucji Dogmatycznej o Kościele).
Bezpośrednio po Soborze zaczynaliśmy i w Polsce czuć się „Ludem w drodze” – zdaniem Franciszka trzeba to sobie teraz przypomnieć. Ta adhortacja to zachęta, przypomnienie i upomnienie, by nigdy o tym nie zapomnieć. To hasło dla wszystkich w wielkim pochodzie, o którym śpiewali prorocy: zwłaszcza Izajasz i Sofoniasz. Pochód...

4342

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]