Reklama

Wielka Zapomniana

Wielka Zapomniana

28.10.2008
Czyta się kilka minut
W listopadzie przypada setna rocznica urodzin i pięćdziesiąta rocznica śmierci Marii Jaremy. Obie pozostają niezauważone. A przecież była to jedna z najważniejszych postaci środowiska związanego z Kantorem.
O

Obok Jonasza Sterna stanowiła łącznik między historią przedwojennej Grupy Krakowskiej a jej powojenną "reedycją". Przez brata, Józefa, założyciela przedwojennego Cricotu, łączyła również historię obu teatrów: przedwojennego Cricot i powojennego Cricot 2 (Józef został po wojnie na emigracji). Była scenografką, projektantką kostiumów, bywała aktorką. Kantor odwdzięczył jej się happeningiem "Hommage ? Maria Jarema" (1968 r.). Jaremianka zmarła rok po Andrzeju Wróblewskim. Niemal równocześnie środowisko krakowskie utraciło dwie wybitne osobowości.

Rewolucja i forma

Tuż po wojnie przyłączyła się do skupionej wokół Kantora Grupy Młodych Plastyków, a następnie znalazła się w ścisłym gronie inicjatorów reaktywowania Grupy Krakowskiej. Wzięła udział we wszystkich trzech Wystawach Sztuki Nowoczesnej. Podobnie jak Stern,...

11648

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]