Reklama

Wieczna pokusa władzy

Wieczna pokusa władzy

29.11.2011
Czyta się kilka minut
Prawdopodobnie jeszcze nigdy nie było na świecie tylu ludzi zajmujących się polityką i tylu wypowiadających się autorytatywnie o religii. Czy jednak wiemy, jak powinny wyglądać stosunki państwo-Kościół?
B

Benedykt XVI, wypowiadając się na ten temat, odwołuje się do św. Augustyna. Dlaczego? Tym pytaniem o. Wiesław Dawidowski, pomysłodawca projektu, uzasadnia temat trzeciej edycji międzynarodowego sympozjum Colloquium Augustinianum "Teologia polityczna św. Augustyna wczoraj i dziś", które odbyło się 23 listopada w krakowskim klasztorze augustianów.

Na pytanie: "Co św. Augustyn powiedziałby o współczesnej liberalnej demokracji?", próbował odpowiedzieć prof. Gaetano Lettieri ze świeckiego Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie. Historyk chrześcijaństwa zwrócił uwagę, że pewne paradoksalne cechy konsekwentnie stosowanej liberalnej demokracji współbrzmią z radykalnymi wymogami Ewangelii. Chodzi o rezygnację z kary śmierci jako społecznego odwetu; gościnność dla imigrantów aż do zagrożenia własnej stabilności społecznej; ekonomikę miłosierdzia, w tym postulat anulowania...

3506

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]