Reklama

Więcej niż cud

Więcej niż cud

27.05.2019
Czyta się kilka minut
GRAŻYNA MAKARA
K

Kiedy pierwszy raz po dziesięcioletniej przerwie, wyszedłem z domu o kulach, czyli jako ktoś, kto prawdopodobnie złamał nogę na nartach albo gdzieś pohulał, ludzie patrzyli na mnie zupełnie inaczej niż wtedy, kiedy siedziałem na wózku” – mówił kilka lat temu Rafał Urbacki. Przestał chodzić jako nastolatek z powodu postępującego zaniku mięśni i nerwów obwodowych. Gdy po 10 latach zamienił wózek na kule, znajomi myśleli, że to cud. Efekt przyniosła żmudna rehabilitacja, podczas której Urbacki opracował autorski system poruszania się. Został choreografem, reżyserem, występował na scenie we własnych projektach, uczył studentów. W swej pracy podejmował temat wykluczeń, pracował z aktorami o alternatywnej motoryce, walczył o prawa społeczności LGBT. Zmarł 22 maja, w wieku 35 lat. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]