O wózku ani słowa

Pierwsze kilometry zawsze są miłe. Siedzisz w pociągu, samochodzie i się uśmiechasz – Michał Woroch tak ma. Dla niego początek podróży zawsze oznacza lekkość.

Reklama

Ładowanie...

O wózku ani słowa

11.03.2019
Czyta się kilka minut
Pierwsze kilometry zawsze są miłe. Siedzisz w pociągu, samochodzie i się uśmiechasz – Michał Woroch tak ma. Dla niego początek podróży zawsze oznacza lekkość.
Michał Woroch i Maciej Kamiński w trasie / MICHAŁ WOROCH, MACIEJ KAMIŃSKI
D

Do tego konkretnego wyjazdu przygotowywali się dwa lata. Obaj po trzydziestce, obaj na wózkach inwalidzkich. Pierwszy z zanikiem mięśni, drugi po nieudanej operacji wycięcia nowotworu. Od ponad 10 lat żaden z nich nie postawił kroku. Uparli się, że przejadą samochodem przez obie Ameryki. 9 listopada 2016 r. ruszyli z Ushuaia – najdalej wysuniętej na południe osady w Ameryce Południowej. Prawie dwa lata później dotarli na północny kraniec Alaski. Przejechali dziesiątki tysięcy kilometrów. Przez bezdroża, przez góry, przez amerykańskie autostrady. Spływali Amazonką, byli na pustyni Atacama, uczestniczyli w ceremoniach ayahuaski.

Gdy Michał opowiada o tej podróży, pokazuje dużo zdjęć, relacjonuje kolejne przygody. Ale najchętniej pokazałby tylko jeden film. Na nagraniu widać, jak wsiadają do samochodu. Najpierw Michał przesiada się z wózka na windę, która podnosi go na siedzenie...

13240

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]