Reklama

Widziane z centrali

Widziane z centrali

03.09.2007
Czyta się kilka minut
TYGODNIK POWSZECHNY: - Co zmieniło się w polityce Niemiec, że wywołuje ona tak ostre słowa minister Anny Fotygi i Jarosława Kaczyńskiego?
P

Paweł Kowal: - W Polsce nadszedł czas mówienia pewnych rzeczy wprost. W Niemczech dużą rolę odgrywają środowiska próbujące reinterpretować historię. Wiele spraw w stosunkach polsko-niemieckich, głównie tych zapisanych w traktacie o sąsiedztwie, wymaga dyskusji. Należy przyjrzeć się, co zrobiono, a czego nie. Publicyści mówią o psuciu stosunków. Kto z nich przeczytał traktat i potrafi coś o nim powiedzieć?

- Polscy politycy nie tyle podnoszą sprawę traktatu, co zgłaszają zastrzeżenia odnośnie działalności Eriki Steinbach. Tymczasem znawcy problematyki niemieckiej podkreślają, że Steinbach to margines. W CDU jest jednym z 64 członków zarządu.

- Ktoś inny powie: ale ona jest w tym zarządzie. Wyobraźmy sobie, że w Polsce na podobnym szczeblu politycznym i przy podobnym wsparciu państwa w taki sposób podejmuje się problem relacji ze wschodnimi...

17116

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]