Reklama

Watykańscy bankierzy i papieska ręka sprawiedliwości

Watykańscy bankierzy i papieska ręka sprawiedliwości

25.01.2021
Czyta się kilka minut
S

Surowe wyroki wydał watykański sąd w sprawie finansowych malwersacji w Instytucie Dzieł Religijnych. Były prezes „watykańskiego banku”, prof. Angelo Caloia, skazany został na blisko 9 lat więzienia (podobnie jak jego wspólnik; trzeci skazany dostał karę 5 lat). Mają też zwrócić zdefraudowane pieniądze i zapłacić blisko 60 mln euro odszkodowania.

To pierwsze w Watykanie wyroki więzienia za nadużycia finansowe. Efekt zaostrzonego w 2018 r. prawa, zmian personalnych w wymiarze sprawiedliwości (na czele sądu stanął były włoski prokurator walczący z mafią) i instytucjach ekonomicznych (które składają doniesienia o każdej podejrzanej transakcji), a przede wszystkim determinacji samego papieża.

W kolejce do wokandy czekają już następni, w tym kard. Angelo Becciu, którego proces ma się wkrótce zacząć. Bez względu na to, czy skazani w ubiegłym tygodniu trafią do więzienia (wyrok musi wykonać państwo włoskie, cała trójka zapowiedziała odwołanie, dwóch jest już w podeszłym wieku), to decyzję sądu należy traktować jako ostrzeżenie, że na pobłażliwość – przynajmniej za tego pontyfikatu – nie ma co liczyć. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]