Reklama

Wartości a preambuła

Wartości a preambuła

13.06.2004
Czyta się kilka minut
Chrześcijaństwo od niemal dwóch tysięcy lat wywiera wpływ na cywilizację Europy. Zarówno w części kontynentu zdominowanej przez katolicyzm i protestantyzm, jak w tej, w której przeważa chrześcijaństwo wschodnie. Co jednak oznaczać może zapisanie tego faktu w preambule konstytucji europejskiej? - zastanawia się w RZECZPOSPOLITEJ (1.06) prof. Piotr Winczorek, konstytucjonalista, ekspert parlamentu III RP, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.
T

Trwanie ludzi przy przekonaniach religijnych oraz wynikających z nich normach etycznych i obyczajowych jest niezależne od unormowań prawnych. Prawdy wiary z natury nie mogą podlegać “ani negacji w trybie prawotwórczym", ani “prawnej afirmacji": nie można ich znieść, zmienić czy ustanowić wolą prawodawcy. Jeśli przywiązaniu ludzi do tych prawd coś dziś zagraża, to nie celowo wprowadzane regulacje prawne, lecz przekształcenia cywilizacyjne.

Oczywistym jest też, że wskazanie na chrześcijaństwo jako na jeden z podstawowych czynników kształtujących Europę jest powinnością intelektualną i moralną każdego, kto chce pozostać w zgodzie z prawdą. Przejawem ignorancji byłoby pominięcie roli chrześcijaństwa w podręcznikach historii czy traktatach filozoficznych. Inaczej jest jednak w przypadku aktów prawodawczych. Ich funkcją nie jest świadczenie prawdy o faktach, lecz...

4438

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]