Reklama

Ładowanie...

Wartość wolności

27.06.2004
Czyta się kilka minut
Wolność nie jest jedną z wielu wartości, w którą można wierzyć lub nie. Jest ona warunkiem pozwalającym żyć i praktykować pluralizm wartości, który istnieje w równej mierze, co pluralizm interesów - mówi w PRZEGLĄDZIE POLITYCZNYM (65) LORD Ralf Dahrendorf, światowej sławy niemiecki socjolog i politolog, dyrektor St.Anthony’s College w Oxfordzie.
S

Stąd też wolność społeczeństwa powinna być przedkładana ponad wszystkie inne - bo ona umożliwia dyskutowanie różnych wartości i poglądów. Współczesny świat jest przecież światem niepewności, “w którym nigdy nie będziemy wiedzieć, czy odpowiedzi, jakich udzielamy, czy to w nauce, czy w życiu praktycznym, są tymi właściwymi". Ci, którzy starają się tej niepewności zaprzeczyć i “narzucić dogmat pewności", niszczą “samą możliwość odkrywania nowych sposobów życia".

Społeczeństwo otwarte to takie, w którym można mieć odmienne zdanie i w którym istnieją mechanizmy oraz instrumenty umożliwiające kwestionowanie, a nawet zmianę ustalonych poglądów. W społeczeństwie zamkniętym jest to niemożliwe. Niektórzy (w Polsce m.in. prof. Ryszard Legutko - KB) zarzucają idei społeczeństwa otwartego formalizm i twierdzą, że można wskazać specyficzne aspekty kultury europejskiej,...

4486

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]