Reklama

Wartość wolności

Wartość wolności

27.06.2004
Czyta się kilka minut
Wolność nie jest jedną z wielu wartości, w którą można wierzyć lub nie. Jest ona warunkiem pozwalającym żyć i praktykować pluralizm wartości, który istnieje w równej mierze, co pluralizm interesów - mówi w PRZEGLĄDZIE POLITYCZNYM (65) LORD Ralf Dahrendorf, światowej sławy niemiecki socjolog i politolog, dyrektor St.Anthony’s College w Oxfordzie.
S

Stąd też wolność społeczeństwa powinna być przedkładana ponad wszystkie inne - bo ona umożliwia dyskutowanie różnych wartości i poglądów. Współczesny świat jest przecież światem niepewności, “w którym nigdy nie będziemy wiedzieć, czy odpowiedzi, jakich udzielamy, czy to w nauce, czy w życiu praktycznym, są tymi właściwymi". Ci, którzy starają się tej niepewności zaprzeczyć i “narzucić dogmat pewności", niszczą “samą możliwość odkrywania nowych sposobów życia".

Społeczeństwo otwarte to takie, w którym można mieć odmienne zdanie i w którym istnieją mechanizmy oraz instrumenty umożliwiające kwestionowanie, a nawet zmianę ustalonych poglądów. W społeczeństwie zamkniętym jest to niemożliwe. Niektórzy (w Polsce m.in. prof. Ryszard Legutko - KB) zarzucają idei społeczeństwa otwartego formalizm i twierdzą, że można wskazać specyficzne aspekty kultury europejskiej,...

4486

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]