Reklama

Wartość wolności

Wartość wolności

27.06.2004
Czyta się kilka minut
Wolność nie jest jedną z wielu wartości, w którą można wierzyć lub nie. Jest ona warunkiem pozwalającym żyć i praktykować pluralizm wartości, który istnieje w równej mierze, co pluralizm interesów - mówi w PRZEGLĄDZIE POLITYCZNYM (65) LORD Ralf Dahrendorf, światowej sławy niemiecki socjolog i politolog, dyrektor St.Anthony’s College w Oxfordzie.
S

Stąd też wolność społeczeństwa powinna być przedkładana ponad wszystkie inne - bo ona umożliwia dyskutowanie różnych wartości i poglądów. Współczesny świat jest przecież światem niepewności, “w którym nigdy nie będziemy wiedzieć, czy odpowiedzi, jakich udzielamy, czy to w nauce, czy w życiu praktycznym, są tymi właściwymi". Ci, którzy starają się tej niepewności zaprzeczyć i “narzucić dogmat pewności", niszczą “samą możliwość odkrywania nowych sposobów życia".

Społeczeństwo otwarte to takie, w którym można mieć odmienne zdanie i w którym istnieją mechanizmy oraz instrumenty umożliwiające kwestionowanie, a nawet zmianę ustalonych poglądów. W społeczeństwie zamkniętym jest to niemożliwe. Niektórzy (w Polsce m.in. prof. Ryszard Legutko - KB) zarzucają idei społeczeństwa otwartego formalizm i twierdzą, że można wskazać specyficzne aspekty kultury europejskiej,...

4486

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]