Reklama

Ładowanie...

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

19.09.2022
Czyta się kilka minut
Kadr z filmu "Niepokalana"
N

NIEPOKALANA

Dramat, reż. Monica Stan, George Chiper, Rumunia 2021, Cinemax 2, 21 IX, 20.20, HBO Max

To nie jest typowy film o zmaganiach z uzależnieniem od narkotyków. Perypetie dziewczyny zamkniętej w ośrodku odwykowym stają się laboratoryjnym studium nadopiekuńczości, której bardzo blisko do manipulacji i przemocy. A film opowiada o tym nie tyle słowem, co wyszukanym, klaustrofobicznym obrazem.

BABI JAR. KONTEKSTY

Dokumentalny, reż. Siergiej Łoznica, Holandia/Ukraina 2022, VoD.pl

Jaką prawdę o historii mówią nam archiwalne materiały filmowe? Czy stojący za obiektywem człowiek może być w pełni obiektywny? Sięgając do zapisów z różnych źródeł, dokumentujących masakrę sprzed 80 lat, Łoznica montuje historiozoficzny esej wizualny, który raczej stawia pytania, niż objaśnia.

PROSTODUSZNY MORDERCA

Dramat, reż. Hans Alfredson, Szwecja 1982, Netflix

W zalewie streamingowej paszy czasem trafiają się perełki. Jak ta historia z lat 30. XX wieku, w której poczciwy parobek z lekką niepełnosprawnością doświadcza na swej drodze i różnych form brutalności, i bezinteresownego dobra. Występują m.in. młody Stellan Skarsgård, zaś w epizodzie jako anioł Björn Andrésen ze „Śmierci w Wenecji”.

MOJE ŻYCIE W ROLLING STONESACH

Miniserial, reż. zbiorowa, Wielka Brytania 2022, HBO Max

Każdy z czterech odcinków, nakręcony przez czterech różnych twórców, ma tu swojego bohatera. Bo każdy ze „Stonesów” zasłużył sobie na osobny film. Ale i tak wszystko kręci się wokół zespołu – w końcu istnieje już od 60 lat, na przekór czasom czy modom. Nawet po niedawnej śmierci perkusisty Charliego Wattsa jego koledzy nie zamierzają odchodzić na emeryturę.

Galeria zdjęć

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]