Reklama

Ładowanie...

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

22.08.2022
Czyta się kilka minut
R

Red Rocket

Komediodramat, reż. Sean Baker, USA 2021, VoD

Twórca „Mandarynki” i „Projektu Floryda” w coraz lepszej formie. Historia byłego gwiazdora porno (świetny Simon Rex), który wraca po latach do rodzinnego miasteczka w Teksasie, to okazja, by sportretować całą kulturę opartą na pieniądzu, oszustwie czy stereotypach płciowych. I jednocześnie bez żadnych uproszczeń pokazać stojące za tym społeczno-psychologiczne uwikłania.

Amerykański sen George’a Carlina

, reż. Judd Apatow, Michael Bonfiglio, USA 2022, HBO Max

Był kimś więcej niż obscenicznym kabareciarzem. Zaliczając wzloty i upadki, tak na estradzie, jak i w życiu prywatnym, stał się sumieniem Ameryki, punktował jej ciemne strony, testował granice dobrego smaku i demokracji. Dwuczęściowy dokument przedstawia Carlina na tle przemian zachodzących w USA od czasów kontestacji do współczesności.

Cud

Dramat, reż. Bogdan George Apetri, Rumunia 2021, HBO Max, CANAL+, Polsat Box Go

Kryminalna zagadka czy metafizyczna tajemnica? Na granicy obu tych światów rozgrywa się nieśpieszna opowieść o nowicjuszce, która pewnego dnia opuszcza monastyr, żeby załatwić ważne sprawy. Kiedy pada ofiarą przestępstwa, zdeterminowany śledczy próbuje zdobyć dowody, ale im mocniej się angażuje, tym bardziej wszystko wymyka mu się spod kontroli.

Berlin: Symfonia wielkiego miasta

Eksperymentalny, reż. Walter Ruttmann, Niemcy 1927, Flix Classic

Podgatunek zwany symfonią miejską stworzyła międzywojenna awangarda filmowa. Łącząc dokumentalny zapis ze środkami kreacyjnymi, niemiecki artysta uchwycił gorączkowy rytm berlińskiej metropolii. Dzień z życia miasta to także popis ówczesnych osiągnięć w dziedzinie sztuki operatorskiej, montażu czy muzyki filmowej, w tym przypadku autorstwa Edmunda Meisela.

Galeria zdjęć

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]