Walka o Ukrainę

Od piętnastu lat każde kolejne wybory prezydenckie w tym kraju kończą jedną epokę polityczną i otwierają kolejną. Czy tak będzie i tym razem?

Reklama

Walka o Ukrainę

Walka o Ukrainę

25.03.2019
Czyta się kilka minut
Od piętnastu lat każde kolejne wybory prezydenckie w tym kraju kończą jedną epokę polityczną i otwierają kolejną. Czy tak będzie i tym razem?
Prowadzący w sondażach na tydzień przed wyborami Wołodymyr Zełenski, Kijów, 6 marca 2019 r. SERGEI SUPINSKY / AFP / EAST NEWS
P

Przekonanie, że w demokracji wybory są metodą „wojny”, wydaje się adekwatne do opisu sytuacji na Ukrainie. Okres wyborczy nad Dnieprem zawsze oznacza, że główne siły mobilizują wszystkie możliwe zasoby, wiedząc, że walka toczy się o ich polityczne być albo nie być.

Nie inaczej jest tym razem. Szczególnie że kilka miesięcy po wyborach prezydenckich odbędą się parlamentarne. Ukraina weszła w okres długiej walki wyborczej, która może ukształtować jej układ polityczny na kolejne kilka lat.

Jednak pod pewnymi względami tegoroczne głosowanie będzie wyjątkowe. Choć pierwsza runda walki o fotel prezydenta Ukrainy odbędzie się już wkrótce, ostatniego dnia marca, to nadal trudno przewidzieć, kto trafi do drugiej tury. To sytuacja bez precedensu w ukraińskiej historii najnowszej.

Od dłuższego czasu wiadomo jedynie, że walka o zwycięstwo rozstrzygnie się między trójką...

12315

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]