Reklama

W stronę konserwatyzmu

W stronę konserwatyzmu

16.05.2007
Czyta się kilka minut
Rosyjska Cerkiew Prawosławna poza Granicami Rosji i Rosyjska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego podpiszą 17 maja w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela "Akt o jedności eucharystycznej tych dwóch rozdzielonych gałęzi rosyjskiego prawosławia.
Z

Zainicjowane i wspierane przez prezydenta Putina zbliżenie Moskiewskiego Patriarchatu z Cerkwią istniejącą w diasporze doprowadziło do rozłamu w strukturach tej ostatniej. Wielu zagranicznych hierarchów nie zgadza się na ekumeniczny dialog z katolicyzmem, oskarża rosyjskich hierarchów o dawne, nierozliczone konszachty z KGB i zarzuca im chęć przejęcia własności zagranicznych parafii oraz monasterów. Dla patriarchy Moskwy zbliżenie z zagraniczną siostrą jest natomiast ważne w rywalizacji o miejsce "pierwszego wśród równych", tradycyjnie przyznawanego w świecie prawosławia patriarsze Konstantynopola.

Rosyjska Cerkiew Prawosławna poza Granicami Rosji (RCPGR) przez ostatnie 90 lat czuła się jedyną spadkobierczynią prawdziwej i nieskażonej wiary prawosławnej, nosicielką rosyjskiej duchowości, dalekiej od bolszewickiego szatana rządzącego ZSRR. Odrzucono wszelkie...

4778

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]