Reklama

W sposób czujny, cwany i mądry

W sposób czujny, cwany i mądry

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Artur Żmijewski: Sztuka działa w cyklach - trochę takich jak mania i depresja w psychozie. I teraz jest czas depresji.
P

Piotr Kosiewski: Ostatnio chętnie mówi się o Młodej Sztuce z Polski (MSP), o pojawieniu się całej grupy ciekawych twórców debiutujących po 1989 r. Czy jednak można mówić o nowej jakości, o przełomie w sztuce? A może MSP to jedynie chwyt publicystyczny, pozwalający lepiej "sprzedać" twórczość młodych artystów?

Artur Żmijewski: Przełom po 1989 r. jest oczywisty - dawne minęło. Przełomem jest to, że sztuka naprawdę zaczęła istnieć w sferze publicznej. Nie jest pochowana na strychach i w podziemiach kościołów - ryzykuje i jest słyszana. No i pojawiło się przeświadczenie, że postulat artystyczny jest propozycją zmiany - i jeśli się z nim zgadzamy, to się zmieniamy. Po słowie nie przychodzi jedynie kolejne słowo, ale czyn. Wybór, który zmienia życie - moje i innych.

Zwrotu "MSP" użył po raz pierwszy Paweł Leszkowicz w euforycznym tekście o wielości...

14864

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]