W SKRÓCIE

17 – 24 lutego

25.02.2014

Czyta się kilka minut

David dla Czyżewskiego. Krzysztof Czyżewski, pisarz, eseista, współtwórca Ośrodka Pogranicze w Sejnach oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, otrzymał prestiżową nagrodę Dan David Prize, przyznawaną na Uniwersytecie w Tel Awiwie (za osiągnięcia w nauce, sztuce i działalności społecznej) w kategoriach „przeszłość”, „teraźniejszość” i „przyszłość”. Czyżewski – jak pisze jury: „zaangażowany intelektualista i działacz społeczny, który poświęcił się pracy nad włączeniem polskiej pamięci w tworzenie silnego społeczeństwa obywatelskiego we współczesnym świecie, zdolnego zgłębić skomplikowaną przeszłość i połączyć ją z budowaniem teraźniejszości i fundamentów przyszłości” – uhonorowany został w kategorii „przeszłość” wraz z historykami Pierre’em Norą i Saulem Friedlanderem, dzieląc się z nimi pulą miliona dolarów. Wśród wcześniejszych laureatów wyróżnienia byli m.in. Peter Brook, Margaret Atwood, Amoz Oz czy Adam Michnik, zaś ceremonia wręczenia tegorocznej nagrody odbędzie się 18 maja w Tel Awiwie. Naszemu Przyjacielowi, Autorowi i laureatowi Medalu św. Jerzego – gorąco gratulujemy! Więcej informacji: www.dandavidprize.org.


Niedźwiedź dla chińskiego kryminału. Złotego Niedźwiedzia na 64. Festiwalu Filmowym w Berlinie otrzymał thriller „Czarny węgiel, cienki lód” w reżyserii Diao Yinana. Werdykt jury wzbudził kontrowersje, krytycy podkreślali bowiem większe zalety laureata Srebrnego Niedźwiedzia oraz wielkiej nagrody jury – „The Grand Budapest Hotel” Wesa Andersona, a także – uhonorowanego co prawda nagrodą dla reżysera – „Boyhood” Richarda Linklatera, do którego zdjęcia powstawały przez... 12 lat.


Kobro dla Bodzianowskiego. Laureatem przyznawanej w Łodzi Nagrody im. Katarzyny Kobro został Cezary Bodzianowski, najbardziej znany z akcji (czy: aranżacji) artystycznych dokonywanych w przestrzeniach publicznych. Zdaniem rady nagrody, akcje te „zmieniają ustalony porządek rzeczy, choć wiele z nich nie pozostawia śladu z wyjątkiem niekontrolowanych i swobodnych memów, opowieści i legend. Tym samym Cezary Bodzianowski wpisuje się w awangardową tradycję idei sztuki stającej się życiem”.


Smok dla Dziworskiego. Nagrodę Smok Smoków za całokształt twórczości na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym odbierze Bogdan Dziworski, polski operator i reżyser, scenarzysta i fotografik, autor ponad 40 filmów krótkometrażowych i dokumentalnych. Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 25 maja – 1 czerwca. Więcej informacji: www.krakowfilmfestival.pl.


Powrót Hasiora. W krakowskim muzeum sztuki współczesnej MOCAK trwa retrospektywa twórczości Władysława Hasiora, obejmująca około stu prac artysty z lat 1956–1986, a także jego zdjęcia oraz poświęcone mu filmy dokumentalne. Więcej informacji: www.mocak.pl.


Domingo w Poznaniu. 27 kwietnia w stolicy Wielkopolski, podczas koncertu z okazji kanonizacji Jana Pawła II, wystąpi Placido Domingo, wybitny tenor, wykonując m.in. utwory z płyty „Amore Infinito”, powstałe do wierszy Karola Wojtyły.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 09/2014