W SKRÓCIE

7 – 16 września

16.09.2013

Czyta się kilka minut

Głowacki 75. Dramatopisarz, autor opowiadań, felietonów, scenariuszy filmowych... – Janusz Głowacki obchodził 75. urodziny. Ma w swoim dorobku zbiory opowiadań i tomy prozy (od „Wirówki nonsensu”, „My Sweet Raskolnikow” czy „Moc truchleje” po poświęconą Jerzemu Kosińskiemu książkę „Good night, Dżerzi” z 2011 r.), współautorstwo scenariusza do kultowego filmu „Rejs” w reż. Marka Piwowskiego, a przede wszystkim dramaty, takie jak „Kopciuch”, „Polowanie na karaluchy”, „Antygona w Nowym Jorku” czy „Czwarta siostra”. Jesienią ukaże się jego najnowsza książka poświęcona współpracy z Andrzejem Wajdą przy jego najnowszym filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei” (Głowacki był autorem scenariusza).


Seweryn 45. Andrzej Seweryn, wybitny aktor, znany m.in. z ról w„Ziemi obiecanej” i „Bez znieczulenia” Wajdy, udziału w „Mahabharacie” Petera Brooka i wieloletniej pracy w paryskiej Comédie-Française, obchodził jubileusz 45-lecia pracy artystycznej, występując w „Szkole żon” Moliera na deskach Teatru Polskiego w Warszawie.


Odnaleziony obraz van Gogha. Od 24 września w amsterdamskim muzeum Vincenta van Gogha oglądać będzie można powstałe w 1888 r. dzieło artysty – „Zachód słońca koło Montmajour”. Uznany przed laty za falsyfikat, obraz przechowywał prywatny kolekcjoner na strychu swego domu w Norwegii. Teraz jednak – po gruntownych badaniach – eksperci potwierdzili autentyczność płótna.


Złote Lwy w Wenecji. Główną nagrodę 70. Festiwalu Filmowego w Wenecji otrzymał – po raz pierwszy w historii – film dokumentalny: „Sacro GRA” Gianfranca Rosiego, poświęcony życiu ludzi mieszkających lub koczujących przy Grande Raccordo Anulare, 70-kilometrowej obwodnicy Rzymu. Wielką Nagrodą Jury uhonorowano „Jiaoyou” („Zabłąkane psy”) Tsai Ming-lianga, Złotego Lwa za dzieło życia otrzymał William Friedkin.


Złote Lwy w Gdyni. Główną nagrodę 38. Festiwalu Filmowego Gdynia otrzymała „Ida” Pawła Pawlikowskiego. O Festiwalu pisze Anita Piotrowska w tym numerze „TP”.


Gdynia Classica Nova. W dniach 22 września – 12 października, z udziałem artystów z Hiszpanii, Polski, Rosji i Ukrainy, odbędzie się w Gdyni XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gdynia Classica Nova. W programie m.in. „Stabat Mater” współczesnego hiszpańskiego kompozytora Miquela Ortegi. Więcej informacji: www.ckgdynia.pl


Prośba o pomoc z Darmstadt. Istnienie Deutsches Polen-Institut w Darmstadt, placówki założonej przez Karla Dedeciusa i działającej od ponad 30 lat, zagrożone jest z powodu decyzji rządu Nadrenii-Palatynatu o wycofaniu się ze współfinansowania Instytutu. Pracownicy placówki zbierają podpisy pod petycją w tej sprawie. Więcej informacji: www.krzysztofruchniewicz.eu oraz www.deutsches-polen-institut.de

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 38/2013

Podobne artykuły

Obraz tygodnia
"Toczy się wojna podjazdowa o zmianę reguł debaty politycznej - mówi "Gazecie Wyborczej" Zygmunt Bauman. - Jeśli nie przyhamujemy jej w porę, doprowadzi ona do wyeliminowania dyskusji merytorycznej z polskiego życia politycznego. Aby uzmysłowić sobie, o jaką stawkę tu idzie, przypomnijmy epizod z kampanii prezydenckiej. By zdyskwalifikować prezydenckiego kontrkandydata Prawa i Sprawiedliwości, Jacek Kurski posłużył się argumentem służby jego dziadka w Wehrmachcie. Zamiast wyśmiać autora i spytać go publicznie, jakim sposobem to, co robił jego dziadek przed narodzeniem się wnuka, może rzutować na ocenę jednego z kandydatów do fotela prezydenckiego, politycy i dziennikarze pomknęli do archiwów, by wyszperać, jak długo straszny dziadunio służył w Wehrmachcie i jak się do koszar dostał. Rewolucyjna zmiana w regułach prowadzenia debaty politycznej została w ten sposób zalegalizowana i wyniesiona do rangi reguły. Polityka - zdają się mówić nowi włodarze Polski - to tyle, co tropienie nikczemników, którzy się kryją za odmiennymi poglądami, a pręgierz, dyby, gąsior i pal to główne narzędzia naprawy Rzeczypospolitej".
W wieku 90 lat zmarła w Schruns (Austria) Elisabeth Schwarzkopf, jedna z największych sopranistek zeszłego wieku. Urodziła się w Jarocinie, debiutowała w operze berlińskiej w 1938 r., po czterech latach przeniosła się do Wiednia. Po ślubie z producentem muzycznym Walterem Legge (1953) przyjęła obywatelstwo brytyjskie. Zasłynęła rolami mozartowskimi oraz wykonaniami pieśni Hugo Wolfa i Richarda Straussa. Po raz ostatni wystąpiła na scenie operowej w 1971 r. w Brukseli jako Marszałkowa w "Kawalerze Srebrnej Róży" Straussa, później dawała już tylko recitale pieśni i zajmowała się działalnością dydaktyczną.
Minęła 10. rocznica śmierci Juliana Stryjkowskiego.