W SKRÓCIE

16 – 25 marca

25.03.2013

Czyta się kilka minut

Zmarł Chinua Achebe. Tworzący w języku angielskim, wybitny nigeryjski pisarz i eseista, nazywany „ojcem nowoczesnej literatury afrykańskiej”, laureat m.in. Nagrody Bookera. W Polsce ukazały się m.in. jego powieści „Nie jest już łatwo”, „Boża strzała”, „Czcigodny kacyk Nanga”, a przede wszystkim „Świat się rozpada” – książka ta, oryginalnie opublikowana w roku 1958, została przetłumaczona na około 50 języków i sprzedana w łącznym nakładzie 8 milionów egzemplarzy. Achebe był też znany jako zdecydowany krytyk Josepha Conrada, którego – jako autora „Jądra ciemności” – oskarżył o rasistowskie uprzedzenia w stosunku do mieszkańców Afryki. Miał 83 lata.


Nagroda Pritzkera. Toyo Ito, 72-letni architekt z Japonii, otrzymał tegoroczną Pritzker Award, czyli tzw. architektonicznego Nobla. Jak uzasadniało jury, tworzy on „obiekty ponadczasowe, a zarazem nieustannie wyznacza nowe drogi w architekturze. Jego budynki są optymistyczne, świetliste i pogodne, wyjątkowe i uniwersalne zarazem”.


Nagroda im. Karla Dedeciusa. Wyróżnienie to – przyznawane tłumaczom polskim i niemieckim przez Deutsches Polen-Institut w Darmstadt oraz Fundację im. Roberta Boscha – otrzymali w tym roku Jakub Ekier (Warszawa) i Bernhard Hartmann (Duisburg). Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 24 maja w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.


Gwarancje Kultury. Do wyróżnień przyznawanych przez TVP Kultura nominowani zostali w tym roku: Joanna Bator za książkę „Ciemno, prawie noc”, Beata Chomątowska – „Stacja Muranów”, Szczepan Twardoch za powieść „Morfina” (literatura); Bartłomiej Topa za rolę w „Drogówce”, Maciej Stuhr i Ireneusz Czop – „Pokłosie”, Marcin Kowalczyk, Dawid Ogrodnik, Tomasz Schuchardt – „Jesteś bogiem” (kreacje aktorskie); reżyserzy Remigiusz Brzyk, Paweł Świątek, Kornél Mundruczó (teatr); artyści Zbigniew Libera i Agnieszka Polska oraz kuratorzy Małgorzata Ludwisiak i Jarosław Lubiak (sztuki wizualne); Piotr Beczała, Marek Moś i Anna Radziejewska (muzyka poważna); Piotr Orzechowski – Pianohooligan, Maria Peszek oraz Stanisława Celińska i Bartłomiej Wąsik – „Nowa Warszawa” („jazz, rock i okolice”), a wreszcie menedżerowie kultury Roman Gutek, Szymon Holcman i Violetta Łabanow oraz projekty internetowe: Otwarta Zachęta i wspieramykulture.pl. Zwycięzców poznamy 13 kwietnia, dziś wiemy natomiast, że „Supergwarancję” za całokształt dorobku otrzyma Krzysztof Penderecki.


Paul McCartney w Warszawie. Słynny muzyk wystąpi 22 czerwca na Stadionie Narodowym. Będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 13/2013

Podobne artykuły

Obraz tygodnia
"Toczy się wojna podjazdowa o zmianę reguł debaty politycznej - mówi "Gazecie Wyborczej" Zygmunt Bauman. - Jeśli nie przyhamujemy jej w porę, doprowadzi ona do wyeliminowania dyskusji merytorycznej z polskiego życia politycznego. Aby uzmysłowić sobie, o jaką stawkę tu idzie, przypomnijmy epizod z kampanii prezydenckiej. By zdyskwalifikować prezydenckiego kontrkandydata Prawa i Sprawiedliwości, Jacek Kurski posłużył się argumentem służby jego dziadka w Wehrmachcie. Zamiast wyśmiać autora i spytać go publicznie, jakim sposobem to, co robił jego dziadek przed narodzeniem się wnuka, może rzutować na ocenę jednego z kandydatów do fotela prezydenckiego, politycy i dziennikarze pomknęli do archiwów, by wyszperać, jak długo straszny dziadunio służył w Wehrmachcie i jak się do koszar dostał. Rewolucyjna zmiana w regułach prowadzenia debaty politycznej została w ten sposób zalegalizowana i wyniesiona do rangi reguły. Polityka - zdają się mówić nowi włodarze Polski - to tyle, co tropienie nikczemników, którzy się kryją za odmiennymi poglądami, a pręgierz, dyby, gąsior i pal to główne narzędzia naprawy Rzeczypospolitej".
W wieku 90 lat zmarła w Schruns (Austria) Elisabeth Schwarzkopf, jedna z największych sopranistek zeszłego wieku. Urodziła się w Jarocinie, debiutowała w operze berlińskiej w 1938 r., po czterech latach przeniosła się do Wiednia. Po ślubie z producentem muzycznym Walterem Legge (1953) przyjęła obywatelstwo brytyjskie. Zasłynęła rolami mozartowskimi oraz wykonaniami pieśni Hugo Wolfa i Richarda Straussa. Po raz ostatni wystąpiła na scenie operowej w 1971 r. w Brukseli jako Marszałkowa w "Kawalerze Srebrnej Róży" Straussa, później dawała już tylko recitale pieśni i zajmowała się działalnością dydaktyczną.
Minęła 10. rocznica śmierci Juliana Stryjkowskiego.