Reklama

Ładowanie...

W SKRÓCIE

14.01.2013
Czyta się kilka minut
19 – 25 I
P

Piłka wielkości ludzkiej głowy. „Drużyny piłkarskie osiągają w tej chwili już taką doskonałość, że używając Holoubka metafory, plus zderzy się z plusem i nic z tego nie wynika. Po prostu z doskonałości wyłonił się fenomen jałowości” – mówił Tadeusz Konwicki już w roku 1974 (co prawda przed największymi triumfami polskiej reprezentacji w ówczesnym mundialu). Sądząc z artykułów zebranych w najnowszym numerze „Kontekstów” (2012, nr 3/4), niepojęta magia piłki nie przestała jednak działać, zaś ci, którzy chcą nie tylko poddać się jej działaniu, ale też próbują je opisać, muszą odwołać się do słów takich jak „rytuał”, „tajemnica”, „cud” czy „święto”, zauważyć, iż piłka z pewnością nie przypadkiem ma wielkość ludzkiej głowy, kształtem zaś odwzorowuje kulę ziemską... „Czy Leo Messi jest największym piłkarzem w dziejach? Z wrodzoną nieśmiałością, ale i niezmąconą pewnością...

3925

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]