W SKRÓCIE

28 VII – 3 VIII

30.07.2012

Czyta się kilka minut

Nemesis

Ukazała się właśnie w polskim przekładzie najnowsza powieść Philipa Rotha pt. „Nemesis”. Rzecz o epidemii polio, która latem 1944 roku wybuchła w Weequahic, żydowskiej dzielnicy Newark w stanie New Jersey. 23-letni Bucky Cantor próbuje zahamować kryzys wywołany przez chorobę. Praktycznym działaniom bohatera towarzyszy refleksja nad bezsensownością cierpienia bezbronnych istot.

Rysunki z getta.

Od 22 lipca do 12 sierpnia w warszawskiej galerii Kordegarda można oglądać wystawę „Dziennik Getta – Rysunki. Z Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego” autorstwa Rozenfelda (nieznanego z imienia artysty). Prezentacja obejmuje 6 rysunków z Archiwum Ringelbluma (konspiracyjny ośrodek badań i dokumentacji w getcie warszawskim). Kuratorem ekspozycji jest Piotr Żuchowski. Organizacja: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Przystanek Woodstock.

Od 2 do 4 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą potrwa XVIII Przystanek Woodstock. Festiwal organizowany jest przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zagrają m.in.: Vavamuffin, Happysad, AntiFlag, Bethel, The Analogs, Poparzeni Kawą Trzy, Luxtorpeda, Hope, Eris Is My Homegirl, Asian Dub Foundation, Elektryczne Gitary, Sabaton, Gooral, In Extremo, My Riot i inni. W ramach Przystanku odbędzie się również Akademia Sztuk Przepięknych, której gośćmi będą: gen. Waldemar Henryk Skrzypczak, Bogusław Wołoszański, Jacek Bożek, bp Tadeusz Pieronek, Roman Paszke, zespół Sabaton, Andrzej Strejlau, Krzysztof Hołowczyc.

Ethno Port Poznań.

9 sierpnia rozpocznie się w Poznaniu festiwal Ethno Port Poznań – uznany przez prestiżowy miesięcznik „Songlines” za jeden z 25 najlepszych festiwali world music na świecie. Przez trzy dni (9–11.08.) na dwóch festiwalowych scenach usłyszymy 12 wykonawców, jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów jest z pewnością Balkan Beat Box, którego koncert zamknie festiwal. Wystąpią także m.in.: Celso Piña z Meksyku, Titi Robin z Francji, międzynarodowa formacja Arifa oraz Noreum Machi z Korei. Na uwagę zasługuje premierowy projekt trzech muzyków: Maâllem Mokhtar Gania z Maroka zagra z amerykańskim perkusistą Michaelem Zerangiem oraz poznańskim klarnecistą Wacławem Zimplem. Antoni Gralak pojawi się w Poznaniu ze swoim autorskim projektem YeShe.

Król Roger

Między 21 lipca a 14 sierpnia w Santa Fe Opera (amerykańskim ośrodku letnich festiwali operowych) wystawiany będzie „Król Roger” Karola Szymanowskiego w reżyserii Stevena Wadswortha. W przedstawieniu wystąpi wybitny polski baryton Mariusz Kwiecień (znany przede wszystkim z roli Don Giovanniego z opery Mozarta), który zadebiutował w „Królu Rogerze” u Krzysztofa Warlikowskiego (opera była wystawiana w Paryżu i Madrycie). W królową Roksanę wcieli się Erin Morley, pasterza zaś odegra amerykański tenor William Burden. Dyrygenturą zajmie się Evan Rogister.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 32/2012