W SKRÓCIE

10 – 16 lipca

24.07.2012

Czyta się kilka minut

Zikr. W ramach wystawy SKONTRUM „Ewolucje” odbyła się akcja artystyczna Piotra Wysockiego, który od kilku lat zajmuje się kulturą Kaukazu. Zaproponował pochodzącemu z Inguszetii Mavłatowi-Giri Cherkievowi zorganizowanie islamskiego rytuału. Zikrem nazywana jest modlitwa, którą poprzedza spożycie tradycyjnych potraw przygotowanych w specjalnych warunkach przez muzułmańskie kobiety. Rytuał ten polega na powtarzaniu modlitewnych formuł z towarzyszeniem tańca, muzyki, ćwiczeń oddechowych, recytacją koranicznych wersetów. Mężczyźni, siedzący w kręgu, wprawiają się w ten sposób w duchowy trans. Mieszkający w Europie kaukascy górale coraz rzadziej odprawiają ten wyjątkowy rytuał. Od 22 lipca w warszawskiej Królikarni można oglądać instalację, która jest efektem akcji artystycznej Wysockiego.

Zmarł Bogdan Stupka. Znakomity ukraiński aktor zmarł w wieku 71 lat. W Polsce znany był z filmów „Taras Bulba” i „Kierowca dla Wiery”. Występował też w polskich produkcjach: „Ogniem i mieczem”, „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem” oraz „Serce na dłoni”. W dorobku miał przeszło 100 ról filmowych i 50 teatralnych. Przez lata występował na deskach Teatru Narodowego im. Iwana Franko w Kijowie, którego był także dyrektorem. W latach 1999–2001 pełnił funkcję ministra kultury Ukrainy.

The Changeling. Od 21 lipca do 15 sierpnia w warszawskiej galerii BWA trwa wystawa prac Krystiana Trutha Czaplickiego. Artystę interesuje przede wszystkim proces transformacji, przemiany zwykłego przedmiotu w obiekt artystyczny. Jego celem jest analiza złożonych relacji między dziełem sztuki, miejscem, w którym jest ono wystawiane, a widzem, który musi się doń odnieść. Na wystawę składają się obiekty, które nawiązują do odczuć i wspomnień twórcy z obserwacji codziennego życia podczas wędrówek po mieście.

Restart Opery Leśnej. 28 lipca o godz. 22.00 nastąpi ponowne otwarcie sopockiej Opery Leśnej. Odnowiony i zmodernizowany budynek może pomieścić sześć tysięcy widzów. Robert Florczak i Alicja Gruca przygotowali spektakl multimedialny pt. „Sopot Art Opera”, w którym zaprezentowana zostanie stuletnia historia słynnego obiektu koncertowego. Oprawę muzyczną zapewnią: orkiestra kameralna pod batutą Wojciecha Rajskiego, śpiewaczka operowa Alicja Węgorzewska, zespół instrumentalistów: Irek Wojtczak, Olo Walicki, Dominik Bukowski, Tomasz Ziętek, wokalistka Gaba Kulka oraz DJ Romero. Wykonywane na żywo utwory zaaranżują Irek Wojtczak oraz Olo Walicki przy współpracy Tomasza Ziętka.

Stan rzeczy. Ukazał się pierwszy numer antydyscyplinarnego pisma „Stan Rzeczy” (półrocznik wydawany przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego). Redaktorzy zapowiadają buńczucznie, że nie chcą być pismem naukowym i zdyscyplinowanym, lecz społecznie zaangażowanym w debatę na temat społecznego i politycznego wymiaru Polski i świata. W stopce redakcyjnej widnieją nazwiska Michała Łuczewskiego (naczelny), Przemysława Sadury, Marty Bucholc, Pawła Marczewskiego i Joanny Wawrzyniak. Między okładkami czytelnik znajdzie materiały poświęcone demonologii w różnych kontekstach: historycznym, społecznym, antropologicznym, ekonomicznym i literackim. Prócz tego blisko stustronicowy blok recenzji najnowszych prac socjologicznych.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 31/2012