Reklama

W SKRÓCIE

W SKRÓCIE

24.07.2012
Czyta się kilka minut
10 – 16 lipca
Z

Zikr. W ramach wystawy SKONTRUM „Ewolucje” odbyła się akcja artystyczna Piotra Wysockiego, który od kilku lat zajmuje się kulturą Kaukazu. Zaproponował pochodzącemu z Inguszetii Mavłatowi-Giri Cherkievowi zorganizowanie islamskiego rytuału. Zikrem nazywana jest modlitwa, którą poprzedza spożycie tradycyjnych potraw przygotowanych w specjalnych warunkach przez muzułmańskie kobiety. Rytuał ten polega na powtarzaniu modlitewnych formuł z towarzyszeniem tańca, muzyki, ćwiczeń oddechowych, recytacją koranicznych wersetów. Mężczyźni, siedzący w kręgu, wprawiają się w ten sposób w duchowy trans. Mieszkający w Europie kaukascy górale coraz rzadziej odprawiają ten wyjątkowy rytuał. Od 22 lipca w warszawskiej Królikarni można oglądać instalację, która jest efektem akcji artystycznej Wysockiego.

Zmarł Bogdan Stupka. Znakomity ukraiński aktor zmarł w...

3403

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]