Reklama

Ładowanie...

W „Kwartalniku Artystycznym”

30.03.2003
Czyta się kilka minut

„Kwartalnik Artystyczny” (nr 4/ /2002) zamieszcza kolejne głosy w odpowiedzi na ankietę: „Jaki jest teraźniejszy stan literatury polskiej?”. Teksty opublikowane w ostatnim numerze „Kwartalnika...” świadczą o krytycznym stosunku autorów do zjawisk zauważalnych we współczesnej literaturze i są wyrazem ich niepokoju o przyszłe jej losy. Swym nastrojem wyróżnia się jedynie opinia Aleksandra Fiuta, którą zacytuję w całości: „Żyć w epoce Czesława Miłosza - czy to mało?”

Piotr Michałowski wskazuje na trudności oceny stanu literatury z perspektywy teraźniejszości. Definiuje i rewiduje powszechne narzekania na literaturę. Wśród nich wyróżnia zalew pisarską tandetą, wtórność, sztywną hierarchię pozycji „starych mistrzów” oddzielonych pogłębiającą się przepaścią od wszystkich pozostałych, chore mechanizmy promocji, głód arcydzieł. Sytuację literatury określa jako „demokratyczną polifonię...

4475

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]