Ładowanie...
Vincenz po raz drugi
Do tematu wypadnie powrócić, gdy dojdziemy do końca: “Zwada" to przecież dopiero tom pierwszy dwutomowego “pasma drugiego", “Nowych czasów", a jest jeszcze wydane z papierów pośmiertnych “pasmo trzecie", “Barwinkowy wianek".
“Vincenz z pewnym trudem znajdował wydawców dla swojego dzieła" - pisze Marek Zaleski w haśle poświęconym pisarzowi w przewodniku “Literatura polska po 1939 roku". “Prawda..." ukazała się po raz pierwszy w 1936 roku, “Zwada" zaś - dopiero w 1970 roku, niedługo przed śmiercią autora, w londyńskiej Oficynie Poetów i Malarzy. Na końcu Stanisław Vincenz dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do wydania książki, dalej zaś umieszczona została “Tabula gratulatoria" z nazwiskami ofiarodawców. Obok Marii i Józefa Czapskich, Aleksandra Hertza, Konstantego Jeleńskiego, Czesława Miłosza i Józefa Wittlina, obok innych polskich emigrantów (a jest...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]