Reklama

Uwaga, nadchodzi Libra!

Uwaga, nadchodzi Libra!

24.06.2019
Czyta się kilka minut
Ponad 2 mld ludzi oddały Facebookowi zdjęcia, myśli i znajomych. Teraz firma chce zdobyć ich portfele.
P

Powstaje kryptowaluta Libra, współtworzona m.in. przez Mastercard, Visę, Ubera i, oczywiście, Facebooka.

Ma dać dostęp do usług finansowych 1,7 mld ludzi. Każdy będzie mógł zamienić swoją walutę na Librę i zapłacić nią za usługi gdziekolwiek na świecie. Tak jak Bitcoin, Libra jest oparta na systemie szyfrów, lecz jej wartość nie będzie równie gwałtownie się wahać, bo została powiązana z koszykiem walut jak dolar, euro czy jen. Ta stabilność w krajach o mniej pewnych walutach ma zachęcać do korzystania z niej jako podstawowego środka płatniczego.

Choć w Chinach czy Afryce płatności za pośrednictwem komunikatorów są standardem, współzałożyciel, a dziś krytyk Facebooka Chris Hughes nazwał pomysł „przerażającym”. Krytycy obawiają się, że w słabszych gospodarkach wirtualna waluta może zastąpić fizyczną, pozbawiając rządy kontroli nad gospodarką, ale i tego, że od niej będzie zależał los milionów ludzi. „W najgorszym przypadku ludzie zmarginalizowani znajdą się na jeszcze większym marginesie. Nie zapłacą czynszu, bo zostali oznaczeni jako pracownicy seksualni, zostaną pozbawieni dostępu do służby zdrowia, bo Facebook uzna, że ich tożsamość jest sfałszowana”– pisze Sarah Jamie Lewis z fundacji Open Privacy.

Libra ma zostać udostępniona w pierwszej połowie 2020 roku. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz naukowy, reporter telewizyjny, twórca programu popularnonaukowego „Horyzont zdarzeń”. Współautor książki "Strefy Cyberwojny", laureat Prix CIRCOM i Halabardy rektora AON. Stale...

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]