Reklama

Ustalenie ojcostwa

08.01.2008
Czyta się kilka minut
Z zaciekawieniem śledziłem teksty drukowane niedawno w "Gazecie Wyborczej", w cyklu "Powrót Taty". Zwróciłem uwagę, że powrót taty to często powrót męża. Jak trafnie ujął to jeden z autorów, "trzeba kochać kobietę, z którą chce się mieć dziecko. A jak już nie kochać, to co najmniej lubić, pożądać i być z nią chociaż trochę zaprzyjaźnionym. Bo jak się jej nie lubi, to trudno polubić dziecko, które się z nią ma". No, ale co ma zrobić mężczyzna, gdy kocha kobietę i ku swojemu zdumieniu odkrywa, że to, co jest, nie jest tym, co miało być? Myślę o biblijnym archetypie wszystkich ojców, z trudem radzących sobie z niespodziankami losu: o Józefie.
L

Losy wybranych przez Boga są losami równie dramatycznymi jak nasze. Gdy czytamy, że Maryja "znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego", zwykle nie zastanawiamy się nad konsekwencjami tego zdania. Dziewicze poczęcie, przyjmowane przez nas dzięki wierze, musiało wzbudzić w mężu Maryi podejrzenia o cudzołóstwo. Pismo Święte nie pozostawia żadnych wątpliwości: Józef stanął przed problemem ojcostwa, zanim został ojcem.

Czytamy, że Józef był człowiekiem sprawiedliwym. Niektórzy katoliccy egzegeci przekonują, że sprawiedliwość Józefa to nic innego jak szacunek dla Bożych planów. Cieśla z Nazaretu miałby być świadom, że Bóg wybrał Maryję dla swoich planów, czyniąc z jej łona święte naczynie dla swojego Syna. Byłby to psychologiczny powód decyzji o oddaleniu Maryi. Jednak trzeba pamiętać, że dla Żydów sprawiedliwy mąż to taki, który przestrzega Prawa. Prawo...

2103

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]