Reklama

USA: nowe wojska do Europy

USA: nowe wojska do Europy

05.01.2015
Czyta się kilka minut
Po raz pierwszy od końca „zimnej wojny” Amerykanie nie redukują swych sił lądowych w Europie, ale je wzmacniają.
D

Dowódca sił USA w Europie gen. Ben Hodges powiedział w rozmowie z agencją Reutera, że w 2015 r. do Europy zostanie przerzucona z USA ciężka brygada w sile 150–160 czołgów Abrams i transporterów Bradley oraz 24 dział samobieżnych. Trafi do Polski, krajów bałtyckich lub Rumunii. Hodges twierdzi, że przerzut był zaplanowany, lecz przyspieszono go w związku z rosyjską agresją. W Europie stacjonuje dziś 60 tys. żołnierzy USA (w połowie to personel lotnictwa i marynarki; w kilku krajach Amerykanie składują też taktyczną broń atomową). Hodges powiedział, że obawia się, iż wiosną Rosjanie wznowią ofensywę na wschodzie Ukrainy.

664

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]