Reklama

Ładowanie...

USA: bombowe przesyłki dla krytyków Trumpa

USA: bombowe przesyłki dla krytyków Trumpa

29.10.2018
Czyta się kilka minut
KEVIN COOMBS / REUTERS / FORUM
T

Tuż przed wyborami uzupełniającymi do parlamentu USA – które są we wtorek 6 listopada, a w których rządzący Republikanie mogą utracić większość (piszemy o tym w dziale Świat) – tematem numer jeden w Stanach stała się skoordynowana akcja terrorystyczna o najwyraźniej rodzimej proweniencji.

Do minionego piątku policja zidentyfikowała i przejęła 10 paczek wyglądających na ładunki wybuchowe domowej roboty, które ktoś rozesłał pocztą do znanych krytyków prezydenta Trumpa związanych z Partią Demokratyczną. Wśród adresatów są politycy (były prezydent Obama, były wiceprezydent Biden, Hillary Clinton, były minister sprawiedliwości i dwoje kongresmenów), a także aktor Robert de Niro i finansista George Soros. Żadna paczka nie wybuchła; nie jest jasne, czy intencją sprawców było zabójstwo, czy zastraszenie. Po tym, jak paczka dla byłego szef CIA Johna Brennana przyszła na adres telewizji CNN w Nowym Jorku (Brennan komentuje dla CNN), ewakuowano cały wieżowiec (na zdjęciu powyżej).

Media i politycy krytyczni wobec Trumpa widzą w tej akcji skutek „werbalnej przemocy” prezydenta; z kolei Trump uważa, że winę za radykalizację nastrojów ponoszą krytykujące go media. Z obu stron barykady, od Demokratów i Republikanów, słychać zgodną opinię, że to sygnał ostrzegawczy dla głęboko podzielonego społeczeństwa USA. ©℗ Na podst. NZZ, FAZ

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]