Reklama

Ultimatum dla zakonu

Ultimatum dla zakonu

14.08.2017
Czyta się kilka minut
Sprawa jest precedensowa. Belgijska prowincja Braci Miłosierdzia (zakonu obecnego w ok. 30 krajach) otrzymała ultimatum zaaprobowane przez papieża.
W

Watykan oczekuje, że do końca sierpnia zakonnicy zagwarantują, iż w prowadzonych przez nich placówkach nie będzie dokonywana eutanazja. Ponadto każdy zakonnik ma zobowiązać się, że aprobuje nauczanie Kościoła. Jeśli warunki te nie zostaną spełnione, grożą im kary kanoniczne, a całej prowincji wykluczenie z Kościoła.

W kwietniu zarządy pięciu prowadzonych przez zakonników szpitali psychiatrycznych zdecydowały się na dokonywanie eutanazji. Ich decyzję zaakceptowały władze prowincji. Eutanazja w Belgii jest legalna od 2002 r., a w zeszłym roku na jedną z prywatnych katolickich placówek nałożona została kara 6 600 dolarów za odmowę jej dokonania.

Zdarzały się już głośne interwencje władz kościelnych. W 1998 r. Jan Paweł II nakazał wycofanie się katolickim poradniom w Niemczech z sieci poradnictwa dla kobiet w ciąży, z powodu narzuconego przez prawo obowiązku wydawania przez nie zaświadczeń uprawniających do legalnej aborcji. W 2011 r. biskup Phoenix zwolnił zakonnicę ze stanowiska dyrektora katolickiego szpitala za zgodę na usunięcie 11-tygodniowego płodu w celu ratowania życia matki cierpiącej na nadciśnienie płucne.

Można dyskutować, czy niemieccy terapeuci formalnie przyczyniali się do aborcji. Można też mieć wątpliwość, czy biskup Phoenix zrozumiał dylemat, przed którym stanęła s. Margaret McBridge. Natomiast trudno oczekiwać, że Kościół zgodzi się na eutanazję. Wtedy rzeczywiście zaprzeczyłby sobie.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]