Reklama

Ukraina: zabawy z gazem

Ukraina: zabawy z gazem

04.03.2013
Czyta się kilka minut
W co gra prezydent Wiktor Janukowycz i czy nam to zagraża? – zastanawiają się ukraińscy analitycy.
G

Gra dotyczy gazociągów: Moskwa, realizując ideę integracji gospodarczej poradzieckiego terytorium, chce przejąć ukraińskie gazociągi, a także przedsiębiorstwa. Od pewnego czasu wiadomo, że Janukowycz chce zawrzeć nowe porozumienie gazowe z Rosją – prezydent napomknął o tym w mediach, ujawniając, że warunkiem umowy jest oddanie Gazpromowi w dzierżawę ukraińskich gazociągów tranzytowych. Pytanie o los gospodarczej niezależności Kijowa stało się tym aktualniejsze po wizycie Janukowycza w Moskwie w poniedziałek 4 marca. Na temat jego spotkania z Władimirem Putinem wiadomo niewiele, na oficjalnej stronie Janukowycza widnieje informacja, że poruszono kwestie współpracy Moskwy i Kijowa w dziedzinie energetyki oraz relacji Ukrainy z Unią Celną Białorusi, Rosji i Kazachstanu (to twór służący scalaniu przestrzeni poradzieckiej).
Dlaczego nowe umowy gazowe mogą być niebezpieczne?...

2146

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]