Reklama

„Tyle jeszcze do napisania..."

„Tyle jeszcze do napisania..."

27.02.2007
Czyta się kilka minut
Z Ryszardem Kapuścińskim spotykają się Witold Bereś i Krzysztof Burnetko - zmarł na czterdzieści dni przed swoimi siedemdziesiątymi piątymi urodzinami - obchodziłby je 4 marca. Książka, która się właśnie ukazuje, przygotowana została już po śmierci Ryszarda Kapuścińskiego i łączy w sobie dwa dziennikarskie projekty.
Z

Zasadniczą jej część tworzą rozmowy, jakie Witold Bereś i Krzysztof Burnetko przeprowadzili w latach 1991-2005 z autorem "Cesarza", teraz zaś uzupełnili autobiograficzną narracją, opowiadającą o kulisach kolejnych spotkań. Sześć z tych rozmów ukazało się w "Tygodniku Powszechnym" - pierwsza stanowiła zresztą debiut Kapuścińskiego na naszych łamach - siódma i ostatnia, z 2005 r., poświęcona Polsce, nie była nigdzie publikowana. Uzupełnieniem - obszernym, bo ponad stustronicowym - jest kalendarium życia i twórczości Kapuścińskiego, oparte na materiałach zbieranych do planowanej biografii. "Piszcie, piszcie... Ja się zgodziłem i zgadzam - mówił pisarz Witoldowi Beresiowi podczas ostatniego spotkania, w listopadzie 2006 r. - ale bardzo mi niezręcznie o tym mówić. Po prostu nie umiem mówić o sobie. Nie lubię. Takie pisanie biografii to zawsze jest jakoś stawianie pośmiertnych...

7705

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]