Reklama

„Tyle jeszcze do napisania..."

„Tyle jeszcze do napisania..."

27.02.2007
Czyta się kilka minut
Z Ryszardem Kapuścińskim spotykają się Witold Bereś i Krzysztof Burnetko - zmarł na czterdzieści dni przed swoimi siedemdziesiątymi piątymi urodzinami - obchodziłby je 4 marca. Książka, która się właśnie ukazuje, przygotowana została już po śmierci Ryszarda Kapuścińskiego i łączy w sobie dwa dziennikarskie projekty.
Z

Zasadniczą jej część tworzą rozmowy, jakie Witold Bereś i Krzysztof Burnetko przeprowadzili w latach 1991-2005 z autorem "Cesarza", teraz zaś uzupełnili autobiograficzną narracją, opowiadającą o kulisach kolejnych spotkań. Sześć z tych rozmów ukazało się w "Tygodniku Powszechnym" - pierwsza stanowiła zresztą debiut Kapuścińskiego na naszych łamach - siódma i ostatnia, z 2005 r., poświęcona Polsce, nie była nigdzie publikowana. Uzupełnieniem - obszernym, bo ponad stustronicowym - jest kalendarium życia i twórczości Kapuścińskiego, oparte na materiałach zbieranych do planowanej biografii. "Piszcie, piszcie... Ja się zgodziłem i zgadzam - mówił pisarz Witoldowi Beresiowi podczas ostatniego spotkania, w listopadzie 2006 r. - ale bardzo mi niezręcznie o tym mówić. Po prostu nie umiem mówić o sobie. Nie lubię. Takie pisanie biografii to zawsze jest jakoś stawianie pośmiertnych...

7705

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]