Ładowanie...
Trzecia Rzeczpospolita, której nie było

Dlaczego prawie nic nie wiemy o tym planie i o ludziach, którzy go stworzyli? W konspiracji, by uchronić ją przed unicestwieniem przez okupanta, należało wiedzieć jak najmniej o współpracownikach. Z kolei po wojnie komunistyczny terror długo uniemożliwiał odtworzenie struktur i dorobku Państwa Podziemnego.
Później często nie było już kogo pytać.
Jak powstał plan odbudowy
Latem 1940 r. Stefan Rowecki, Komendant Główny Związku Walki Zbrojnej (a od 1942 r. Armii Krajowej), polecił Ludwikowi Muzyczce - byłemu legioniście i oficerowi rezerwy - powołanie konspiracyjnego Wydziału Przemysłu Wojennego. Tak zaczęła się współpraca podpułkownika Muzyczki z inżynierem Witoldem Gokielim, który w 1939 r. był dyrektorem technicznym Fabryki Amunicji nr 2 w Dąbrowie Borze.
W strukturze Delegatury Rządu na...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]