Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Toast za przyjaciół

Toast za przyjaciół

11.03.2019
Czyta się kilka minut
Radość to jedna z najbardziej autentycznych cech świętości i dar Ducha Świętego – pisze Franciszek.
T

To wstęp do książki „Napij się z umiarem trochę wina. Chrześcijańska trzeźwość” (wyd. watykańskie LEV), zawierającej komentarz św. Jana Chryzostoma do słów św. Pawła (1 Tm 5, 23) zalecających picie wina. Papież chwali radość przeżywaną we wspólnocie w takich chwilach jak biesiadowanie i wznoszenie toastów. Zauważa, że chrześcijanie czasem nie potrafią cieszyć się życiem, „goniąc za ulotnymi przyjemnościami czy ulegając pewnym rygoryzmom”. I precyzuje: radość zachowuje się dzięki trzeźwości, czyli „umiejętności podporządkowania pragnienia własnej przyjemności relacjom międzyludzkim”. Radości trzeba strzec – podkreśla papież – podobnie jak wiary czy przyjaźni. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]