Reklama

Gdynia odchudzona i odmłodzona

Gdynia odchudzona i odmłodzona

26.09.2004
Czyta się kilka minut
Przed każdą projekcją witała nas nowa czołówka festiwalu - z Odą do radości w tle i dumnie łopoczącą flagą zjednoczonej Europy. Jak na ironię, tegoroczny festiwal w Gdyni pokazał, że wkład naszego kina w europejską kulturę jest mizerny. Gdyby nie kilka interesujących tytułów, w ogóle należałoby poddać w wątpliwość istnienie kinematografii narodowej.
Michał Żebrowski i Agnieszka Grochowska w scenie z filmu "Pręgi"
O

Organizatorzy festiwalu z niesłabnącym samozadowoleniem przypominali o 20 (aż?) filmach w konkursie głównym... Po odrzuceniu dwóch filmów animowanych dla dzieci, jednego paradokumentu i kilku produkcji stricte telewizyjnych (m.in. z cyklu “Święta polskie"), ta okrągła acz skromna liczba skurczyłaby się jeszcze o połowę.

Młodzi idą

Równolegle odbywał się konkurs filmów niezależnych - “podziemny" nurt naszego kina, tworzony chałupniczo, za psie pieniądze, przez garstkę zapaleńców, który jeszcze nie zwątpili w sens swojej pracy. I choć niejednokrotnie młodzi niezależni dorównują swoim “zależnym" kolegom z głównego konkursu (czy to sprawnym rzemiosłem, jak “Roomservice" Emila Graffmana, czy to szczerym, osobistym głosem, jak nagrodzona “Katatonia" Jacka Nagłowskiego), nie mają większych szans za zaistnienie w obiegu kinowym, są...

14982

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]