Reklama

To była rewolucja

To była rewolucja

24.11.2009
Czyta się kilka minut
Ktokolwiek był na Majdanie w 2004 r., temu - ilekroć znajdzie się na tym centralnym placu Kijowa - przed oczami zawsze urosną namioty i morze ludzi. Pięć lat po Pomarańczowej Rewolucji już wiadomo, że to oni byli najważniejsi.
I

I Bezpośredni zwycięzca Pomarańczowej Rewolucji, czyli prezydent Wiktor Juszczenko, właśnie szykuje się do zejścia ze sceny: znikome poparcie to najboleśniejsza ocena, jaką Ukraińcy mogli mu wystawić w piątą rocznicę Majdanu. Wtedy nikt chyba nie podejrzewał, że triumf Juszczenki będzie początkiem końca jego wielkości.

Ale też nie Juszczenko jest tu najważniejszy. To oczywiście pewien chytry wybieg, gdy oddziela się go od "ideałów Majdanu", bo Juszczenko naprawdę był największym bohaterem tamtej rewolucji i wielu ludzi dla niego wyszło wtedy na ulice. Jeśli jednak chce się zachować choć trochę wiary w sens "kolorowych rewolucji" i uratować, choćby dla siebie, odrobinę romantyzmu tamtych dni, inaczej nie można. Trzeba założyć, że Juszczenko, Julia Tymoszenko, Petro Poroszenko, Aleksandr Zinczenko, Mykoła Tomenko, Jurij Łucenko i wielu innych należało i należą...

15036

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]