Tischner na Pomorzu

Sesja Świętojańska, która odbyła się w Gdańsku pod koniec czerwca, to pierwsza z trzech odsłon: “Ks. Józef Tischner i etos inteligencji" (czerwiec), “Etos pracy i solidarności" (sierpień-wrzesień), “Rzeczpospolita w Unii Europejskiej - etos Polaka" (październik-listopad). Sesja, jak napisali pomysłodawcy i organizatorzy, czyli Instytut Kaszubski, Nadbałtyckie Centrum Kultury i Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, “otwiera cykl spotkań poświęconych podstawowym pojęciom etycznym, uniwersalnemu nauczaniu, wezwaniu i przykładowi, jakie otrzymaliśmy od trzech wielkich naszego czasu: Jana Pawła II, ks. Janusza Pasierba i ks. Józefa Tischnera. (...) Pragniemy przypomnieć (...) ich uniwersalne nauczanie i wezwanie, i przykład... Idzie o naszą, nas Polaków, obecność i wizerunek w świecie". Rozpoczynająca przedsięwzięcie debata naukowa “Ks. Józef Tischner i etos inteligencji" zbiegła się z dwiema rocznicami: minęło pięć lat od śmierci Księdza Profesora i 50 od jego święceń kapłańskich. Wykłady wygłosili: prof. Józef Borzyszkowski - “Ks. Józef Tischner między Podhalem a Kaszubami", ks. Krzysztof Niedałtowski - “Etyka solidarności ks. Józefa Tischnera a Gdańska Karta Powinności Człowieka" i prof. Cezary Obracht-Prondzyński - “Etos inteligencji dawniej a dziś".

Prof. Andrzej Zbierski chyba proroczo mówił o zagrożeniach intelektualnych polskiej tożsamości, też religijnej. “Jak przebije się do nas Tischner?" - pytał. Mówiono o wielkich nieobecnych tej sesji - ludziach z elit politycznych; o tym, że pojęcia inteligencji i elit nie mają już ze sobą zbyt wiele wspólnego, zwłaszcza gdy coraz bardziej widoczna staje się korporatyzacja zawodów (np. lekarzy). Obserwując getta tworzone przez przedstawicieli środowisk inteligenckich, możemy pytać, gdzie podziało się bezinteresowne zaangażowanie, otwartość na świat, osobista odpowiedzialność i zespołowa praca, które odróżniały polską inteligencję od indywidualistycznej klasy średniej, nastawionej przede wszystkim na osobisty zysk. Biorąc pod uwagę, w jak opłakanym stanie jest etos polskiej inteligencji dzisiaj, zwracano uwagę na potrzebę dialogu, konieczność przezwyciężania uprzedzeń, zdolność empatii, by, wedle słów Tischnera - przekroczyć ograniczającą nas samoocenę.

“Tischner to nie sen, ale ojczyzna, zadanie" - powiedział prof. Borzyszkowski. Przyznaliśmy się do własnej bezradności; mamy dużo więcej do zrobienia niż do powiedzenia.

ANETA KRAWCZYK (Gdańsk)

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 28/2005