Reklama

Ładowanie...

Tajemnice dyplomacji

25.08.2009
Czyta się kilka minut
Czy wysłanie na nuncjaturę w Wenezueli ks. Parolina, prałata odpowiedzialnego w Watykanie m.in. za kontakty z państwami totalitarnymi, to zsyłka czy wprost przeciwnie: początek wielkiej kościelnej kariery?
J

Jest w dzienniku "L’Osservatore Romano" rubryka, niezauważana przez profanów, a pilnie śledzona przez znawców, odnotowująca papieskie nominacje i urzędowe audiencje. Ogłoszona 17 sierpnia nominacja nowego podsekretarza sekcji do spraw stosunków z państwami Sekretariatu Stanu (niejako wiceminister spraw zagranicznych) w osobie 42-letniego prałata Ettore Balestrero zakończyła - zauważają eksperci - dokonaną przez Benedykta XVI odnowę najwyższych stanowisk Sekretariatu Stanu. (Niemal dokończyła, bo oczekuje się jeszcze jednej nominacji na opróżnione przez abp. Carla Marię Vigan? stanowisko delegata ds. nuncjatur przy Stolicy Apostolskiej).

Stanowisko (jedno z najbardziej eksponowanych w Watykanie), które obejmuje prałat Balestrero, zajmował od roku 2002 ks. Pietro Parolin, mianowany teraz nuncjuszem apostolskim w Wenezueli. Ta zmiana wzbudziła spore...

3335

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]