Reklama

Tajemnice dyplomacji

Tajemnice dyplomacji

25.08.2009
Czyta się kilka minut
Czy wysłanie na nuncjaturę w Wenezueli ks. Parolina, prałata odpowiedzialnego w Watykanie m.in. za kontakty z państwami totalitarnymi, to zsyłka czy wprost przeciwnie: początek wielkiej kościelnej kariery?
J

Jest w dzienniku "L’Osservatore Romano" rubryka, niezauważana przez profanów, a pilnie śledzona przez znawców, odnotowująca papieskie nominacje i urzędowe audiencje. Ogłoszona 17 sierpnia nominacja nowego podsekretarza sekcji do spraw stosunków z państwami Sekretariatu Stanu (niejako wiceminister spraw zagranicznych) w osobie 42-letniego prałata Ettore Balestrero zakończyła - zauważają eksperci - dokonaną przez Benedykta XVI odnowę najwyższych stanowisk Sekretariatu Stanu. (Niemal dokończyła, bo oczekuje się jeszcze jednej nominacji na opróżnione przez abp. Carla Marię Vigan? stanowisko delegata ds. nuncjatur przy Stolicy Apostolskiej).

Stanowisko (jedno z najbardziej eksponowanych w Watykanie), które obejmuje prałat Balestrero, zajmował od roku 2002 ks. Pietro Parolin, mianowany teraz nuncjuszem apostolskim w Wenezueli. Ta zmiana wzbudziła spore...

3335

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]