Sztuka Powszechnie Nieznana (8): Golizna na katedrze i zagadka Rolanda

Do Dalmacji warto pojechać nie tylko ze względu na morze, wino czy sałatkę z ośmiornicy. Także dla tak nietuzinkowych dzieł sztuki, jak zaskakująco obsceniczne rzeźby Bonino di Jacopo da Milano na fasadzie katedry w Korčuli, czy słup poświęcony bohaterowi „Pieśni o Rolandzie” w Dubrowniku. Co łączy Adama i Ewę z lwami, a Rolanda ze słynną Tkaniną z Bayeux i z... „Grą o Tron”? Zaprasza Magdalena Łanuszka.

16.10.2020

Czyta się kilka minut

Podkast Powszechny / cykl Sztuka Powszechnie Nieznana
Podkast Powszechny / cykl Sztuka Powszechnie Nieznana

Południowa Chorwacja to bardzo popularne wśród Polaków miejsce wakacyjne – do Dalmacji warto jednak pojechać nie tylko ze względu na morze, wino czy sałatkę z ośmiornicy. Wśród dekoracji i wyposażenia tamtejszych średniowiecznych kościołów znajdziemy bowiem wspaniałe – choć nie zawsze powszechnie znane – dzieła sztuki. 

Szczególnie ciekawe może okazać się podróżowanie szlakiem rzeźb z pierwszej tercji XV wieku, autorstwa Bonino di Jacopo da Milano: zawiedzie on nas do m.in. Korčuli, Splitu i Dubrownika. W Korčuli zobaczymy zaskakująco obsceniczne przedstawienie Adama i Ewy na fasadzie katedry, zaś w Dubrowniku słup poświęcony rycerzowi Rolandowi, bohaterowi „Pieśni o Rolandzie”. 

Dlaczego Adam i Ewa łączeni byli w portalach z przedstawieniami lwów i czym były tak zwane „portyki na lwach”? Jaki jest związek rzeźby Rolanda z miarą zwaną dubrownickim łokciem? I wreszcie, czy autorem słynnej „Pieśni o Rolandzie” mogła być tajemnicza osoba niskiego wzrostu, ukazana na słynnej Tkaninie z Bayeux?

„Sztuka Powszechnie Nieznana" to autorski cykl Magdaleny Łanuszki w Podkaście Powszechnym. W ósmym odcinku nasza autorka, doktor historii sztuki, mediewistka i pasjonatka sztuki średniowiecznej, zaprasza do wysłuchania opowieści o dziełach, które zawiodą nas od Dalmacji po Normandię.

Ilustracje:

Adam z portalu katedry w Korčuli / fot. M. Łanuszka
Adam z portalu katedry w Korčuli / fot. M. Łanuszka
Ewa z portalu katedry w Korčuli / fot. M. Łanuszka
Portal główny katedry w Trogirze, Mistrz Radovan, ok. 1242 / fot. Minestrone / Wikimedia Commons
Północny portal katedry w Šibeniku, 1 poł. XV w. / fot. Falk2 / Wikimedia Commons
Bonino di Jacopo da Milano, Słup Rolanda w Dubrowniku, przed 1423 / fot. Bizutage / Wikimedia Commons
Tkanina z Bayeux, po 1066, Bayeux Museum / fot. Beat Ruest / Wikimedia Commons
Turold z Tkaniny z Bayeux, fot. Wikimedia Commons
Adres URL dla Zdalne wideo

Podkast - stopka do wstrzyknięcia

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Tygodnika Powszechnego”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży. 

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Absol­wentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, doktor historii sztuki, medie­wistka. Ma na koncie współpracę z różnymi instytucjami: w zakresie dydaktyki (wykłady m.in. dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Otwartego AGH, licznych… więcej