Reklama

Sztuczne słońce

Sztuczne słońce

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Nareszcie. Dzięki inicjatywie telewizji "Kino Polska" (przy współudziale TVP i Filmoteki Narodowej) na płytach DVD ukazują się odrestaurowane cyfrowo filmy Wojciecha Jerzego Hasa. Na razie można kupić "Pętlę" i "Wspólny pokój", wkrótce pojawią się także "Lalka", "Sanatorium pod Klepsydrą" (już w systemie Blue-Ray) oraz "Jak być kochaną" i "Rękopis znaleziony w Saragossie".
W

Wszystkie filmy Wojciecha Jerzego Hasa były autorskimi rękopisami. Znajdowanymi w Saragossie, na Piotrkowskiej w Łodzi albo w lunatycznym westybulu Wokulskiego. Arcydzieła Hasa przypominają, że w polskim kinie zawsze było (jest?) miejsce dla outsiderów, samotników, obrazoburców. Siłą Hasa było konsekwentne sprzeniewierzanie się politycznym duetom, stylistycznym chórom. Jego kino było pojedyncze - miało twarz reżysera, widziało jego gwiazdy, rozmawiało jego milczeniem. To była długa i piękna filmowa rozmowa, podczas której wyrafinowane obrazy zastępowały słowa, literackie dialogi ośmieszały językowy bruk codzienności, a rozbuchana scenografia stawała się ekwiwalentem najbardziej nawet nieposkromionej wyobraźni.

Wspaniale ogląda się te filmy po latach. Są ciągle intrygującym zaproszeniem do świata, którego nie ma. Którego nigdy nie było. Bo Has zbudował świat...

3806

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]