Reklama

Sztuczki

Sztuczki

19.07.2011
Czyta się kilka minut
Trybunał Konstytucyjny przemyśliwać będzie, czy niektóre ze zmian w kodeksie wyborczym są zgodne z ustawą zasadniczą.
W

W mediach krzyżują się argumenty, ale tylko jedno jest pewne - żadna z uchwalonych zmian nie byłaby kwestionowana, gdyby ich wprowadzeniu nie towarzyszyła obawa, że działają na korzyść jednej ze stron politycznej rywalizacji. Wątpliwości prawne są oderwane od istoty sporu - a czasami i od zdrowego rozsądku.

Na przykład: takie a nie inne brzmienie konstytucji w sprawie dnia/dni, w którym odbywa się głosowanie, to zwykła językowa pułapka. Trzeba wiele wysiłku, by odczytać intencje autorów i prawdopodobnie ci sami prawnicy, gdyby losy ustawiły ich po drugiej stronie sporu, bez mrugnięcia powieką udowadnialiby przeciwne twierdzenia. Polszczyzna ma na takie czynności specjalny czasownik: "czepianie się".

Prawdziwą rewią absurdu jest sprawa jednomandatowych okręgów w wyborach senackich. Według medialnych uzasadnień niekonstytucyjne jest to, że tak...

2324

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]