Reklama

Szlachetny urok polityki

Szlachetny urok polityki

29.12.2012
Czyta się kilka minut
Przed rokiem Mario Monti został premierem Włoch jako tzw. technokrata – specjalista od gospodarki. Teraz, po nieoczekiwanej rezygnacji ze stanowiska, może wcielić się w rolę polityka.
T

Tak się stanie, jeśli Monti zdecyduje się na udział w lutowych wyborach parlamentarnych, stając na czele listy, w której znajdzie się kilka mniejszych ugrupowań niemających szans w starciu z gigantami – lewicą, partią Berlusconiego i popularnym Ruchem Pięciu Gwiazdek. Jeśli wierzyć doniesieniom włoskich mediów, rozmowy w tej sprawie są zaawansowane. Monti, w charakterze „lokomotywy” nowego sojuszu partyjnego, jest bowiem liderem pożądanym. Bilans jego rocznej działalności wypada całkiem przyzwoicie: podjęto pewne reformy, np. emerytalną, zredukowano wydatki i choć nie nastąpiła oszałamiająca poprawa stanu włoskiej gospodarki, nie doszło też do jej załamania. W warunkach kryzysu to niemało. Również dla Europy, która wie, że upadku Włoch na pewno nie udźwignie. Dlatego popiera Montiego – może nawet odrobinę za bardzo.

Czy Monti ma szanse na sukces? Trudno to na razie ocenić....

1750

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]