Reklama

Szkoła otwierania oczu

Szkoła otwierania oczu

29.09.2014
Czyta się kilka minut
Magdalena Tulli, pisarka: Samo skasowanie stopni to za mało. Trzeba by jeszcze skasować umiłowanie porządku i przekonanie, że wszyscy mają robić to samo.
Rys. Joanna Grochocka
A

AGATA KULA: Kiedy skończyła Pani szkołę?
MAGDALENA TULLI: Bardzo, bardzo dawno. Drzwi się za mną zamknęły, odetchnęłam z ulgą i powiedziałam: dość. Potem migałam się nawet od wywiadówek. Czasem mi się śni, że pojutrze mam maturę z fizyki. Widzę cztery podręczniki z czterech klas liceum, ułożone jeden na drugim, i myślę, że do żadnego nigdy nie zajrzałam. Mam teraz wszystko to przeczytać w dwa dni? Budzę się z krzykiem.
Czyli jednak nie skończyła Pani...
Wydaje mi się, że gdybym nigdy nie chodziła do szkoły, moje wykształcenie by nie ucierpiało. Tego, co umiem, nie tam się nauczyłam. Pewnie lepiej by mi się żyło w dzieciństwie, gdybym nie chodziła. Ale moje umiejętności społeczne mogłyby być jeszcze gorsze. Nie wiem, co lepsze: utonąć czy wpaść pod tramwaj.
Dziewczynka w Pani książce „Włoskie szpilki”...

12606

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]