Reklama

Szala

Szala

30.03.2010
Czyta się kilka minut
Barack Obama wszedł do historii. I nie jest to maniera mediów, które do opisania zwyczajnych zjawisk używają coraz wymyślniejszych superlatywów. Tutaj chodzi nie tylko o ustawę, ale o filozofię, o stosunek do pieniądza, do człowieka i do ich wzajemnych relacji. Wielu poprzednich prezydentów cofnęło się przed tym wyzwaniem, ten jeden się odważył.
M

Myślę jeszcze o czymś. Ustawa została przyjęta w Kongresie większością zaledwie kilku głosów. Nie poznamy nazwisk tych ludzi, nie zobaczymy ich twarzy, nie dowiemy się, czy zrobili to pod wpływem impulsu, czy po długim namyśle, z wahaniem, czy z pełnym przekonaniem. Historia wszystkich epok pełna jest ludzi, którzy w jakimś momencie przeważyli szalę. Nigdy się o nich nie dowiemy.

Urzeczenie

Czasem jakiś nieszczęśliwy wypadek, choroba, nędza, nałóg sprawiają, że człowiek zatraca część swoich cech ludzkich. Udzielona mu pomoc, ofiarowana przyjaźń czy miłość potrafią tego człowieka znów uczłowieczyć. Szukam teraz czasownika, który wyrażałby coś podobnego, ale nie w odniesieniu do człowieka, tylko do rzeki. Urzeczyć, urzeknąć, urzec?

Kiedy Marek Kamiński, o którym zawsze myślę z ogromnym podziwem i sympatią...

2622

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]