Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Szala

Szala

30.03.2010
Czyta się kilka minut
Barack Obama wszedł do historii. I nie jest to maniera mediów, które do opisania zwyczajnych zjawisk używają coraz wymyślniejszych superlatywów. Tutaj chodzi nie tylko o ustawę, ale o filozofię, o stosunek do pieniądza, do człowieka i do ich wzajemnych relacji. Wielu poprzednich prezydentów cofnęło się przed tym wyzwaniem, ten jeden się odważył.
M

Myślę jeszcze o czymś. Ustawa została przyjęta w Kongresie większością zaledwie kilku głosów. Nie poznamy nazwisk tych ludzi, nie zobaczymy ich twarzy, nie dowiemy się, czy zrobili to pod wpływem impulsu, czy po długim namyśle, z wahaniem, czy z pełnym przekonaniem. Historia wszystkich epok pełna jest ludzi, którzy w jakimś momencie przeważyli szalę. Nigdy się o nich nie dowiemy.

Urzeczenie

Czasem jakiś nieszczęśliwy wypadek, choroba, nędza, nałóg sprawiają, że człowiek zatraca część swoich cech ludzkich. Udzielona mu pomoc, ofiarowana przyjaźń czy miłość potrafią tego człowieka znów uczłowieczyć. Szukam teraz czasownika, który wyrażałby coś podobnego, ale nie w odniesieniu do człowieka, tylko do rzeki. Urzeczyć, urzeknąć, urzec?

Kiedy Marek Kamiński, o którym zawsze myślę z ogromnym podziwem i sympatią...

2622

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]