Reklama

Syria: czy to już wojna domowa

Syria: czy to już wojna domowa

26.06.2012
Czyta się kilka minut
Alawici mordują sunnitów, sunnici w odwecie alawitów, walki w Syrii przekształciły się w bratobójczą międzywyznaniową rzeź: taki obraz przyjęły już media zachodnie. Czy słusznie?
O

Od miesięcy sytuacja w Syrii dramatycznie się pogarsza. Liczba zabitych Syryjczyków rośnie; tylko w miniony czwartek, 21 czerwca, zginęło 170 osób. Rośnie też liczba uchodźców syryjskich w Jordanii, Libanie, Turcji, a nawet Iraku; łącznie może już nawet wynosić 200 tys. osób.

To prawda, że przeważająca większość zabitych, aresztowanych i uchodźców to muzułmanie-sunnici (stanowią 69 proc. ludności Syrii). Ale wybuch protestów w marcu 2011 r. nie miał wyznaniowego podłoża. Nawet jeśli przemawia za tym późniejszy podział sympatii – za alawickim (szyickim) reżimem stoi szyickie mocarstwo regionalne Iran, a rebelianci otrzymują na razie wciąż tylko obietnice pomocy od sunnickich naftowych pretendentów do roli regionalnego lidera: Arabii Saudyjskiej i Kataru – nie o to w tej rewolucji chodzi. Nie po to liczni syryjscy niesunnici oddali życie, by ich walkę o godność wepchnąć w ramy...

4565

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]