Reklama

Symfonia łez

Symfonia łez

24.06.2013
Czyta się kilka minut
Biskupi i rabini z całego świata złożyli w niedzielę 23 czerwca hołd ofiarom Holokaustu. Przed „Bramą śmierci” przy wejściu do b. obozu w Auschwitz wysłuchali symfonii „Cierpienie niewinnych”.
J

Jak można odważyć się na tworzenie muzyki? Czyżby to była moja zarozumiałość? Moja próżność? Niech i tak będzie: „Nigdy nie rezygnuj z czynienia dobra z obawy przed próżnością, bo ta pochodzi od demona” – mówił przed rozpoczęciem koncertu hiszpański kompozytor Kiko Argüello, wspominając słowa, które usłyszał od pewnego starego kapłana.
Dlaczego mówił o odwadze tworzenia muzyki? Argüello, twórca symfonii „Cierpienie niewinnych”, jest absolwentem sztuk pięknych w Akademii św. Ferdynanda w Madrycie. Szukając Chrystusa w cierpieniu najuboższych, przeprowadził się do baraku w Palomeras Altas na peryferiach hiszpańskiej stolicy. To właśnie tam stworzył Drogę Neokatechumenalną – świecki ruch chrześcijańskiego „wtajemniczenia”.
„Cierpienie niewinnych”, skomponowane ku czci Maryi stojącej u stóp Krzyża, składa się z pięciu części: „Getsemani”, „Lament”, „Przebacz im”, „Miecz”, „...

2721

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]