Reklama

Ładowanie...

Symfonia łez

24.06.2013
Czyta się kilka minut
Biskupi i rabini z całego świata złożyli w niedzielę 23 czerwca hołd ofiarom Holokaustu. Przed „Bramą śmierci” przy wejściu do b. obozu w Auschwitz wysłuchali symfonii „Cierpienie niewinnych”.
J

Jak można odważyć się na tworzenie muzyki? Czyżby to była moja zarozumiałość? Moja próżność? Niech i tak będzie: „Nigdy nie rezygnuj z czynienia dobra z obawy przed próżnością, bo ta pochodzi od demona” – mówił przed rozpoczęciem koncertu hiszpański kompozytor Kiko Argüello, wspominając słowa, które usłyszał od pewnego starego kapłana.
Dlaczego mówił o odwadze tworzenia muzyki? Argüello, twórca symfonii „Cierpienie niewinnych”, jest absolwentem sztuk pięknych w Akademii św. Ferdynanda w Madrycie. Szukając Chrystusa w cierpieniu najuboższych, przeprowadził się do baraku w Palomeras Altas na peryferiach hiszpańskiej stolicy. To właśnie tam stworzył Drogę Neokatechumenalną – świecki ruch chrześcijańskiego „wtajemniczenia”.
„Cierpienie niewinnych”, skomponowane ku czci Maryi stojącej u stóp Krzyża, składa się z pięciu części: „Getsemani”, „Lament”, „Przebacz im”, „Miecz”, „...

2721

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]