Reklama

Ładowanie...

Świętych obcowanie

27.07.2003
Czyta się kilka minut
Na godzinę przed otwarciem swej wystawy monograficznej w poznańskim Muzeum Narodowym Stanisław Fijałkowski wszedł do muzealnego hallu. Popołudniowe światło przesiane przez szklany dach obejmowało miękko obrazy. W skupieniu i ciszy dzieło i jego twórca przyglądali się sobie.
-

---ramka 311358|prawo|1---Przez całe swe artystyczne życie Fijałkowski deklarował, że najważniejsze to pozostać uczciwym wobec własnego zawodu i sprostać odpowiedzialności moralnej, jaką każdy malarz na siebie bierze. Przyzwoity artysta, gdy staje przed zagruntowanym płótnem, ma tylko jeden cel, który nie ma nic wspólnego z widzem, odbiorem ani też karierą. Tym celem jest próba uczciwej odpowiedzi na pytania, jakie powstają wtedy właśnie, gdy chwyta się za pędzel...

To są pytania o rzeczy ostateczne, o sens naszego życia, o sens sztuk i o powinności, jakie przed nią stoją. Wiedział, że malarz, który nie jest filozofem i teologiem, skazuje się na uprawianie sztuki dekoracyjnej, produkowanie towaru na rynek artystyczny, co, jak powiadał, jest zajęciem szczególnie niewdzięcznym w kraju, w którym takiego rynku nie ma. Prawdziwy malarz zawsze stara się o...

13804

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]