Reklama

Święty człowiek Siuksów

Święty człowiek Siuksów

22.01.2018
Czyta się kilka minut
Lakocki szaman uważający się za „ducha ziemi”, a pod koniec życia katolicki katecheta, będzie beatyfikowany.
Czarny Jeleń z plemienia Oglala Siuks, około 1880 r. TRANSCENDENTAL GRAPHICS / GETTY IMAGES
Z

Znalazł sposób, by połączyć kulturę lakocką z katolicką, dzięki czemu lepiej zgłębił tajemnicę miłości Chrystusa i Kościoła” – mówił o Czarnym Jeleniu bp Robert D. Gruss z Rapid City w Dakocie Południowej podczas kazania 21 października w kościele Świętego Różańca w rezerwacie Lakotów Oglala w Pine Ridge. W listopadzie ubiegłego roku podczas konferencji w Baltimore katoliccy biskupi amerykańscy jednogłośnie zagłosowali za rozpoczęciem procesu beatyfikacyjnego słynnego Siuksa.

Uzdrowiciel

Jezuici założyli misję i kościół Świętego Różańca w 1890 roku – tym samym, w którym Siuksowie ulegli fascynacji prorokiem Wovoką i propagowanym przez niego Tańcem Ducha, zakończonym tragedią nad potokiem Wounded Knee, kiedy sprowokowani przypadkowym wystrzałem żołnierze zabili ponad 150 Siuksów (w tym co najmniej 60 kobiet i dzieci) – zwolenników proroka.

27-letni wówczas...

11113

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]